מנקים את העיר – לא מצביעים למושחתים

מודאגים מהשחיתות השלטונית? לא נעים להגיד אבל הממשלה היא ממלכת צדיקים לעומת מה שקורה בשלטון המקומי. השחיתות בעיריות פוגעת בנו באופן מיידי ובמידה משמעותית בהרבה מח"כ או שר שסרח. אז למה אנחנו לא מעורבים? מתי בפעם האחרונה בדקנו מה קורה ממש מתחת לאף שלנו?

חממת שחיתות מתחת לאף

45 ראשי רשויות היו מעורבים בפלילים בעשור האחרון. 9 ראשי ערים הורשעו בעבירות שחיתות ועבירות פליליות בחמש השנים האחרונות. עכשיו, כשנכתבות שורות אלה, נבדקות כ30 פרשות שונות ברשויות המקומיות. נשמע הרבה? זה רק מה שפורסם. על פי הערכות מקצועיות, על כל פרשה שנחקרת יש עוד 3-4 פרשות שלא שחשפו ועל חלקן לא נדע גם לעולם.

לצערי, זה לא החלק המדאיג ביותר. ראשי ערים ורשויות שנתפסו במעשה שחיתות, לא מתביישים לשוב ולהתמודד שוב לתפקיד. ואנחנו, הציבור, נותנים לזה לא פעם יד. לא פחות מ11 מועמדים בבחירות הקרובות חשודים, מתנהלת נגדם חקירה מתקדמת או הוגש נגדם כתב אישום. 2 מהמועמדים כבר הורשעו, נענשו וכעת חוזרים ומבקשים את אמון הציבור.

מבחן הפיתוי של ראש העיר

מגיפת השחיתות המקומית נובעת משלושה מרכיבים מרכזיים. ריכוז כח כמעט בלתי מעורער בידי ראש העיר, היעדר פיקוח וניגוד אינטרסים של המפקחים וכן, מעורבות נמוכה של הציבור.

ראש הרשות אמון על תקציב של מאות מיליונים ואף מיליארדים, יש לו יכולות כמעט בלתי מוגבלות לנתב את התקציב במעט מאוד חסמים של ביקורת, פיקוח או אופוזיציה אפקטיבית. במוקדם או במאוחר יעמוד ראש הראשות בפני מבחן הפיתוי ותובא לפתחו הצעה לטובות הנאה. האם יצליח לעמוד ביושר במבחן גם בהיעדר שקיפות ופיקוח והסיכוי שיתפס קטן?

בגדול, הסיפור חוזר על עצמו ברוב הפרשיות: יזם פרטי, קבלן למשל, מעוניין לבנות בעיר. מגדל מגורים לצורך העניין. הוא צריך לרכוש את הקרקע ולקבל אישורי בניה. אבל הקבלן נתקל בבעיה. המגרש מיועד על פי חוק בתוכנית בניית העיר (תב"ע) לרווחת הציבור. לגן ילדים, פארק ציבורי או מתנ"ס. לחילופין יתכן שבאותו מגרש מותר לבנות מבנה מגורים עד לגובה של 3 קומות בלבד.

החלטה על שינוי ייעוד הקרקע שווה לקבלן מיליונים. במקום מספר דירות בודדות, יוכל לבנות ולמכור עשרות במגדל החדש שיבנה. הסמכות לשינוי יעוד הקרקע נמצאת בידי הוועדת המקומית לתכנון ובניה. לא במקרה, ועדה זו היא לב ליבת הבעיה ומקורן של אינספור פרשות שחיתות. לוועדות המקומית שיקול דעת נרחב מאוד, בידן הכח לנפק אישורים והקלות בניה וכן לשנות את החלטותיהן בדיעבד. בועדה יושבים חברי המועצה ובראשם בד"כ ראש העיר או סגנו.

בשלב הזה, בפרשות שחיתות רבות מציע הקבלן במישרין או בעקיפין טובות הנאה לראש העיר ו/או לבכירים נוספים בעירייה בתמורה לאישור הבניה או שינוי הייעוד. תרומה נדיבה בבחירות, דירה במחיר מוזל או ג'וב מפנק לבן משפחה. כולם מרווחים. חוץ מאיתנו כמובן, התושבים. היקף הסמכויות והיעדר השקיפות בוועדות יוצר מציאות בה קל מאוד להתפתות וקשה לגלות את השחיתות. זו הסיבה שלעיתים אנו מוצאים עצמינו מופתעים כאשר גם ראשי רשויות הנתפסים ישרים וראויים בעינינו נתפסים עם המכנסיים למטה.

איפה שומרי הסף?

שני שומרי הסף החשובים בעירייה הם מבקר הפנים והיועץ המשפטי. אלו אמונים על טוהר המידות ברשות. אבל, וזה אבל מהותי – גם מבקר הפנים וגם היועמ"שים מקבלים שכר מהעירייה, וראש העיר מעורב אישית במינוי שלהם. איך יוכלו לבקר באופן אובייקטיבי ואקטיבי את ראש העיר כאשר פרנסתם ותנאי עבודתם תלויים בו?

הגוף הממשלתי שאחראי על הרשויות המקומיות הוא משרד הפנים. הוא חלש מאוד בפיקוח על הרשיות וההרתעה כמעט אינה קיימת. גם מבקר המדינה קבע בדוח מ-2016 כי שמשרד הפנים כושל בפיקוח על הרשויות. אפילו הפעולות הבסיסיות ביותר לא מתבצעות.

אני יודע מה עובר לכם בראש – למה שיהיה שינוי? האדם שעומד בראש משרד הפנים הוא העבריין שהורשע בקבלת שוחד, האדם שהשחית את משרד הפנים ולאחר מכן חזר לכהן בזירת הפשע – השר אריה דרעי כמובן. בהחלט בעיה. ולא היחידה. לעיתים קרובות נוצרים יחסי תלות בין ראשי רשויות מקומיות לפוליטיקאים בממשלה ובכנסת. לרוב, רצים מועמדים מובילים לראשות מקומית בתמיכת אחת המפלגות הגדולות ובמימונן. בתמורה לתמיכה, מצפה יו"ר המפלגה והבכירים בה לסיוע מצד ראש הרשות בעת הבחירות המוקדמות בתוך המפלגה. באמצעות השפעתו על פקודי המפלגה באזורו יקדם ראש הרשות פוליטיקאים ברמה הארצית במעלה רשימת הפריימריז לכנסת. הפרקטיקה הזו שלעצמה אינה מושחתת כמובן אבל יוצרת מצב בו פוליטיקאים בכירים, שרים וראשי מפלגות נמנעים מלהגביל את כוחם של ראשי הרשיות ולנקוט צעדים הכרחיים למאבק בשחיתות המקומית – פשוט כי הם זקוקים להם. זו גם הסיבה כי שוב ושוב דוחה הממשלה את אוסף החקיקה שהגשתי לטיפול שורש בעניין. הגבלת כהונה, השעיה מתפקיד בעת הגשת כתב אישום, חיזוק מעמד שומרי הסף בעירייה ועוד.

מה בכל זאת אפשר לעשות?

זה עלול להישמע כמו האשמת הקורבן, אבל העובדה היא שבתחומים שבהם הציבור מעורבים פחות, אנשי הציבור מרשים לעצמם יותר. לחץ ציבורי הוא הגורם שהביא לחקיקת עשרות חוקים בתחום טוהר המידות בכנסת ולתקנות חובת שקיפות וביקורת אפקטיביים ברמה הארצית. הפוליטיקה המקומית לא מעסיקה את הציבור כמו ענייני הכנסת והממשלה והלחץ הציבורי בנושא כמעט ולא קיים ברחובות. ההחלטות ברשויות המקומיות מתקבלות במחשכים ואין חובת דיווח לתושבים.

האבסורד הוא שדווקא הפוליטיקה המקומית משפיעה באופן ישיר ומיידי על חיינו יותר מאשר החלטות הכנסת. החינוך, התרבות והתעסוקה בעיר כמו התשתיות, התחבורה והרווחה. לרשות המקומית הכח לשפר או לדרדר את חיינו באופן אפקטיבי הרבה יותר מהשלטון המרכזי.

הכח שלנו הוא בהתאגדות סביב נושאים שאיכפת לנו מהם והצפת הסוגיות לסדר היום. בבחירות הקרובות ב30 באוקטובר, קודם כל, נצא להצביע. נבחר במי שיתחייב לפעול ביד קשה נגד השחיתות בעיר ולהחלת שקיפות ופיקוח ראוי על החלטות הרשות.

וכמובן, והכי חשוב – לא בוחרים במושחתים.

מה עשו המועמדים שלנו?  חפשו את הרשות המקומית שלכם:

א.

אשדוד – פרשת שחיתות בהיקף מיליונים בעירייה

פרשת שוחד בהיקף של מליוני שקלים מלווה את העיר אשדוד מזה שנים. באפריל 2017 הוגשו  כתבי אישום נגד 21 נאשמים, בהם חברי מועצת אשדוד וקבלנים בעיר. הנאשם המרכזי בפרשה הוא עמרם כנפו, דמות בעלת יכולת השפעה גדולה בעירייה ומי שכיהן כסגן ראש העיר תחת ראש העיר הנוכחי יחיאל לסרי וקודמו בתפקיד.

לפי כתב האישום, שהוגש על ידי פרקליטות מחוז דרום, כנפו שימש במשך השנים כסגן ראש העיר, חבר ועדת בניין ערים, הממונה על מנהל הרווחה ומאז 2008 גם כממלא מקום ראש העיר. מאז פברואר 2009 הוא החליף את ראש העיר בדיונים רבים בעיר  ובבקשות להיתרי בנייה בעיר. בפעמים רבות, כך עולה מכתב האישום, הוא גם החליף את ראש העיר בישיבות ועדות התכנון ובנסיבות אלה שימש יו"ר הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כנפו נאשם בעבירות של לקיחת שוחד והפרת אמונים חמורות.   .

ראש עיריית אשדוד יחיאל לסרי המתמודד לכהונה נוספת בבחירות הקרובות אינו חשוד בפרשה וחלק מהתלונות בתחקיר מתייחסות לתקופה שבה לסרי לא כיהן כראש העיר. מול לסרי תתמודד לתפקיד  חברת האופוזיציה בעיר הלן גלבר – מהקלטות סתר שפורסמו באתר ynet משתמע לכאורה שגלבר הציעה לאיש עסקים לתמוך כלכלית בהתמודדותה בבחירות, בתמורה לסיוע בעסקיו לכשתיבחר.

אשקלון – ראש עיר בחקירה בגין שוחד

בפברואר 2017 הוגש כתב אישום חמור נגד ראש העיר איתמר שמעוני בגין עבירות של קבלת שוחד, הפרת אמונים ועבירות מס. על פי כתב האישום, שמעוני קיבל שוחד מקבלן מקומי, וזה שימש אותו לתשלום דמי שתיקה לנשים שהעלו נגדו טענות כי פגע בהן מינית. שמעוני, אמנם נאלץ להשעות את עצמו אבל הודיע כי יתמודד שוב בבחירות הקרובות לראשות העיר.

בנוסף, דוח מבקר המדינה מבקר משנת 2017 העלה ממצאים רבים בדבר ביצוע עבודות בנייה בעיריית אשקלון או על ידי תאגידים העירוניים בניגוד להוראות החוק והתקנות. הממצאים מעוררים חשש כבד, על פי המבקר, להעלמת עין של הוועדה המקומית באשקלון מעבודות בנייה לא חוקיות של הרשות המקומיות ותאגידיהן, ועל אכיפת חוק לא מספקת ולא שוויונית באופן הפוגע באמון הציבור בשלטון החוק, ומחליש את כוח ההרתעה כנגד עבריינות בנייה.

ב.

באר יעקוב – "תרבות של תפקוד לקוי ואי-תקינות מנהלית"

במועצה האזורית באר יעקב "רווחה תרבות של תפקוד לקוי ואי-תקינות מנהלית העלולה להגיע עד כדי פגיעה בטוהר המידות, ובעניינים מסוימים פעלו חברי מועצה והעומד בראשה שלא כדין". כך קובע מבקר המדינה בדו"ח יוצא דופן בחומרתו על המועצה.

הדוח מגלה כיצד "צ'ופרו" בני משפחה ומקורבים של חברי מועצה והועסקו ברשות המקומית בניגוד לחוק (30% מהעובדים המועסקים ברשות המקומית הם קרובי משפחה), כיצד ניסה שוב ושוב ראש המועצה ניסים גוזלן להתערב תוך ניגוד עניינים בהליכי פיטורין של עובדים; על תשלום שכר מתקציב המתנ"ס לאנשים שלא עבדו בו; התקשרות עם קרוב של חבר מועצה ועם חברה שמעסיקה את אותו קרוב ומסירת נכסי מועצה לשימוש חברי מועצה. "אופן תפקודה של הרשות מצביע על זלזול בהוראות חוק" קובע המבקר יוסף שפירא בדוח ומוסיף כי למרות דו"ח קודם שהתריע על התופעה, המועצה "רמסה ברגל גסה את הוראות הדין וקלטה לשורותיה עוד 16 קרובי משפחה של שישה חברי מועצה".

בית שמש – גל מעצרים של בכירים בעירייה

יו"ר ועדת תכנון ובנייה בעירייה, משה מונטג, חשוד שקיבל שוחד תמורת קידום פרויקטים. מקורבו יצחק רבר, ששימש כראש מטה בחירות של ראש העיר הנוכחי משה אבוטבול, שימש לכאורה כ"מאכער" בעסקה ומהנדס העירייה דניאל צרפתי שחשוד בקבלת שוחד. על פי החשד, בין היתר קיבלו הבכירים טובות הנאה בתמורה להסבת קרקע ציבורית שהייתה מיועדת להקמת מבנה תורני לבניין מגורים. החלטה פשוטה ששווה מליונים ליזמים על חשבון ציבור התושבים. סעיפי החשד: שוחד, קבלת דבר במרמה, מרמה והפרת אמונים. ראש העיר אבוטבול אינו חשוד בפרשה, מגבה את אנשיו וטוען "אני בטוח בנקיון כפיהם"

בנוסף, מצא מבקר המדינה שורה ארוכה של ליקויים, חלקם חמורים וחלקם בתחום טוהר המידות בביקרות מעקב שנערכה בנושא ניהול כוח אדם בעיריית בית שמש בשנת 2011

 

בנימינה –  הדלת המסתובבת של קירמאייר

מוטי קירמאייר שהיה ראש המועצה של בנימינה 1981-1998 מבקש להתמודד על שוב על התפקיד בבחירות הקרובות. תחקיר שפורסם בתחילת 2007 במוסף "הארץ", התחקה אחר היזם עופר הירשזון במרחבי הנדל"ן של הצפון ואחר עסקאות בעייתיות המדיפות ריח חריף של הון-שלטון בהם היו מעורבים מספר ראשי ראשיות בצפון, בניהם מוטי קירמאייר. על-פי הפירסום קירמאייר סייע לעופר, בין היתר, בתוכניות בניה שניסה לקדם בבנימינה. לאחר שהפסיד בבחירות מונה קירמאייר באופן תמוהה לתפקיד יו"ר מנהלת הוועדה המקומית לתכנון ובנייה. כשנתיים אחר כך מונה לתפקיד יו"ר הוועדה שהמשיכה לקדם את ענייני עופר הירשזון. ביום ההפסד בבחירות מינה אותו הירשזון האב לדירקטור בהנהלת קופת חולים לאומית ושנה לאחר מכן מונה קירמאייר לדירקטור בחברה הבורסאית של עופר – 'סהר אינווסטק'. כעת כאמור, מבקש קירמאייר להכנס שוב בדלת המסתובבת ולשוב ולכהן כראש המועצה.

בת ים – ראש עיר אחד כבר ישב בכלא

אמון הציבור הבת ימי כבר ספג מכה קשה בעקבות פרשת השחיתות החמורה בעירייה בסופה נשלח ראש העיר שלמה לחיאני למאסר לאחר שהורשע בשלוש עבירות של הפרת אמונים. על לחיאני נגזרו שמונה חודשי מאסר בפועל וקנס בסך 250 אלף שקלים.

בהסדר טיעון הודה לחיאני כי קיבל את מאות אלפי השקלים מבעלי עסקים בבת-ים וכן כי היה מודע לאינטרסים של בעלי העסיקם הללו בעיר. ‏בנוסף, לחיאני הודה והורשע באישום, לפיו הוא פנה ל-9 עובדי עירייה, בבקשה שייטלו הלוואות מהבנק בסך כולל של 440 אלף שקל ויעבירו לו את הכספים לשם פירעון חובותיו האישיים. לאחר שנאלץ לחיאני להתפטר החליפו מקורבו ומי שנחשב ליורשו – יוסי בכר. ב2015 נבחר בכר על ידי הציבור הבת-ימי להמשיך ולכהן כראש העיר. בכר יתמודד לכהונה נוספת בראשות העיר בבחירות הקרובות מול אלי יריב, ירון לוי , אורי בוסקילה, צביקה ברוט, צביקה רובין וקטי פיאסצקי.

ב2017 הכתה פרשה נוספת את העיר בת-ים כאשר ארבעה בכירים בעירייה המקורבים ליוסי בכר נחקרו באזהרה בחשד לשוחד בחירות. באוגוסט השנה (2018) סגרה הפרקליטות את התיקים נגד הארבעה מחוסר אשמה.

.

ג.

ג'וליס

ראש מועצת ג'וליס המכהן סלמאן עאמר נעצר ב-2016 בחשד לרצח של הקבלן מוניר נבואני ונכון ליולי 2018 הוא מצוי במעצר עד תום ההליכים

גן יבנה – ראש המועצה נחקר וזוכה מאשמה

ב2005 נשלח ראש מועצת גן יבנה אהרון דרור ל3 ימי מעצר בית לאחר שנחשד שהתנכל למקומון וניסה למנוע פרסום כתבה ביקורתית כלפיו. דרור אהרון נעצר בחשד לגניבה, מרמה סחיטה באיומים. לאחר חקירה ממושכת הוגש נגדו כתב אישום בינואר 2008, שנה לפני הבחירות למועצה. אהרון הואשם בגניבת מקומונים שחולקו ביישוב, בידוי ראיות, מרמה והפרת אמונים. בנובמבר 2013, הוא זוכה מאשמה, תוך ביקורת קשה של בית המשפט על המשטרה והפרקליטות ששינו עדויות תוך כדי משפט.

ד.

דימונה – התיק נסגר מחוסר אשמה

באפריל 2018 נחקר ראש עיריית דימונה בני ביטון ביחידת להב 433 בחשד להטרדה מינית כנגד ממלאת מקומו אילנה אזולאי. באוגוסט 2018 נסגר התיק לאחר שהפרקליטות הגיעה למסקנה שאין ראיות המצדיקות הגשת כתב אישום. ביטון יתמודד על תקופת כהונה שנייה וגם אזולאי הודיעה כי תתמודד. מועמד נוסף לראשות העיר הוא נסים פרץ.

ה.

הר אדר – התיק נסגר מחוסר אשמה

ב-5 ביוני נעצר ראש המועצה והמועמד להמשך כהונה חן פיליפוביץ בחשד להטרדה מינית של עובדת ושוחרר.  ביום 15.10 הודיעה פרקליטות מחוז ירושלים כי היא מאמצת את המלצת המשטרה לסגור את התיק בעניינו בשל חוסר אשמה.

הרצליה – פרשת ראש העיר וחברת ההסעות

לשכת ראש העירייה משה פדלון הזמינה נסיעות מחברה השייכת להורי חתנו, כך על פי תחקיר "ידיעות אחרונות" ו Ynet. בנם של בעלי חברת ההסעות "רן־שי" נשוי לבתו של ראש עיריית הרצליה, משה פדלון, ומאז שנבחר ב־2013 סיפקה החברה לגופים עירוניים הסעות ביותר מ־1.3 מיליון שקל. לעיתים  שולמו הנסיעות ישירות מלשכת ראש העירייה פדלון או ממנכ"ל משרדו, תחת תקציב הרזרבות של הלשכות האלה. פדלון מצידו טוען כי מדובר בנסיון הכפשה בתקופת בחירות.

בנוסף, דוח מבקר המדינה מבקר מ2017 העלת ממצאים רבים בדבר ביצוע עבודות בנייה בעיריית הרצליה או על ידי תאגידים העירוניים בניגוד להוראות החוק והתקנות. הממצאים מעוררים חשש כבד, על פי המבקר, להעלמת עין של הוועדה המקומית בהרצליה מעבודות בנייה לא חוקיות של הרשות המקומיות ותאגידיהן, ועל אכיפת חוק לא מספקת ולא שוויונית באופן הפוגע באמון הציבור בשלטון החוק, ומחליש את כוח ההרתעה כנגד עבריינות בנייה. פדלון יתמודד לכהונה נוספת בבחירות הקרובות. מולו יתמודדו סגנית ומ"מ ראש העיר מאיה כץ, יוסי פרי, איל פביאן ומישל מורג.

ז.

זכרון יעקב – ראש המועצה חשוד באיומים יתמודד בשנית

זיו דשא, ראש המועצה הנוכחי, יתמודד לקדנציה נוספת מול ראש המועצה הקודם, אלי אבוטבול, שכיהן בין השנים 2003-2016 והתפטר מתפקידו במהלך הקדנציה בשל המלצה לעמדתו לדין פלילי בחשד לאיומים. הפרקליטות טרם קיבלה החלטה בעניינו.

ח.

חבל מודעין – תיקי השחיתות נסגרו 

על ראשות המועצה האזורית חבל מודיעין מתמודדים ראש המועצה הנוכחי שמעון סוסן וכן רוני אזרק. סוסן נעצר באפריל 2018 ונחקר בחשד לשוחד, מרמה והפרת אמונים בשתי פרשות שחיתות, באחת מהן נחקר גם ח"כ דוד ביטן. ב16.10 השנה, שבועיים לפני הבחירות המקומיות, החליטה היחידה הכלכלית בפרקליטות  כי אין ראיות להעמדתו לדין. לצד זאת נמצאו ראיות לעבירות הפרת אמונים ומרמה נגד ראש אגף החינוך ומנהל עמותת הספורט במועצה.

חדרה – חקירת שחיתות נגד ראש העירייה

בחדרה יתמודד לכהונה נוספת ראש העירייה המכהן צביקה גנדלמן על רקע חקירה פלילית המתנהלת נגדו שהחלה בחודש יוני 2018. החשדות החמורים מיחסים לגלדלמן עבירות שוחד בחירות ועבירות שחיתות חמורות נוספות. גנדלמן הושעה מחברותו במפלגת "יש עתיד" בשל החשדות נגדו וירוץ ברשימה עצמאית. מולו יתמודדו חברי המועצה יניב דרי, שירלי עודד-דורן, אוהד מרחב, איקי צור וגדי אריאלי.

חולון – התיק נסגר מחוסר אשמה

ראש העיר המכהן מוטי ששון נחשד במעשים מגונים והטרדות מיניות ולאחרונה החליטה הפרקליטות לסגור את התיק מחוסר אשמה.

חצור הגלילית 

ראש מועצה מקומית חצור הגלילית שמעון סויסה יתמודד על כהונה שלישית על רקע סגירה של תיק חקירה נגדו בחשד לשוחד במרץ 2018 בנימוק של חוסר אשמה.

ט.

טבריה- "אי סדרים חמורם בניהול כספי העירייה"

ממצאי הביקורת של מבקר המדינה מצביעים על "ליקויים חמורים, ובראשם אי-סדרים חמורים בניהול הכספים; אי-טיפול העירייה בליקויים שעליהם הצביעו גורמי הביקורת השונים; והעברת כספי עירייה שלא כדין לגופים שאינם עירוניים בדרך של תמיכה עקיפה לרבות על ידי תשלום הוצאות המים והחשמל שלהם״. בשפה היבשה של מבקר המדינה מדובר במעשים חמורים של שימוש בכספי ציבור שלא למטרות להם נועדו.

טירת הכרמל – חריגות שכר, צ'ופרים וכספים למקורבים במיליונים

באוגוסט 2013 הגיש משרד הפנים טיוטת דו"ח חמורה המפרטת את התנהלותו של אריה טל, ראש העיר טירת הכרמל, מאז שזה נבחר ב-2008. בין היתר, עלה מן הדו"ח כי טל העניק קרוב ל-100 אלף שקל במצטבר לראש לשכתו, כחריגת שכר, מינה את מי שהיה דובר הקמפיין שלו לדובר העירייה בסכומים מופרכים, ודאג גם לקבלן הקולות שסייע לו בבחירות להפוך, ללא אישור או עמידה בתנאי סף, ליועץ לענייני עדות וקליטה, בשכר.

על פי "דה מרקר" משרד רואי החשבון שהכין את הדו"ח עבור המשרד, המליץ כי טל צריך להיות מחויב אישית על כל ההוצאות המיותרות שהושתו על העירייה.

בנוסף, מתחקיר חדשות 10 עולים חשדות חמורים למכרזים לא תקינים והעברת כספים למקורבי ראש העירייה אריה טל בסכומים של כ-2  מיליון שקלים:

מול טל מתמודדים לראשות העירייה שוש בינר-צמרת וחברי המועצה דוד שחר, אפרת דוד ששון, כפיר עובדיה, מוריס בנימין וראש העיר הקודם אריה פרג'ון.

י'.

יהוד מונוסון – מועמד עם כתב אישום בגין עבירות שחיתות

מול ראשת העיר המכהנת יעלה מקליס יתמודד נכון לכתיבת שורות אלה קודמה בתפקיד יוסי בןדוד שנגדו עומד כתב אישום בעבירת מרמה והפרת אמונים ועבירת מס.

ירושלים – הון – שלטון ומשה ליאון

ארבעת המועמדים הבולטים במרוץ לראשות עיריית הבירה הם השר זאב אלקין, עופר ברקוביץ, יוסי דייטש ומשה ליאון.

חבר מועצת העיר משה ליאון מתהלך שנים רבות על החבל הדק שבין קריירה עסקית כשותף במשרד רואי חשבון מצליח למעורבות ופעילות ציבורית ופוליטית. ליאון נחשב למקורב לשלושה פוליטיקאים בעל מכנה משותף מפוקפק. נתניהו, ליברמן ודרעי. במקרה או שלא, ליאון היה מעורב, נחשד או נחקר בפרשות השחיתות של כל אחד מהם. ליאון גם ייצג את הטייקון יצחק תשובה ובעל

י הון אחרים שבקשו את קרבתם של מוקדי הכח בממשלה.

בין לקוחותיו הראשונים של ליאון בתחילת שנות ה-90 הייתה תנועת "הליכוד". לאחר ניצחון נתניהו בבחירות 1996, מונה ליאון למשנה למנכ"ל משרד ראש הממשלה וליועצו של נתניהו. ב1997 מונה למנהל לשכת ראש הממשלה.  בתחילת 1996 שילם משרדו כופר מס בעקבות ראיות לעבירות מס בדיווח על הכנסות. לאחר סיום תפקידו הציבורי נחקר ליאון במשטרה במסגרת פר

שת עמדי בה היה מעורב עם בני הזוג נתניהו. המשטרה המליצה להגיש נגדו כתב אישום בגין עבירות של ניסיון לקבלת דבר במרמה, ומרמה והפרת אמונים, אך התיק נסגר בעקבות החלטת היועץ המשפטי לממשלה אליקים רובינשטיין שקבע ש"לכאורה היה מקום להעמדה לדין משמעתי, אך לא יהא זה מן המידה והעניין בשעה שנסגר התיק נגד בעלי הדבר העיקריים מר וגב' נתניהו, והבאנו בחשבון גם כי אינו מכהן עוד בשירות המדינה".

משנת 2000 עד 2017 שימש ליאון כשותף מנהל במשרד רו"ח ליאון, אורליצקי ושות'. במהלך אותן שנים, ב-2003, מונה על ידי מקורבו, שר התחבורה דאז אביגדור ליברמן, ליו"ר חברת רכבת ישראל ולאחר הבחירות לכנסת התשע עשרה מונה מטעם הליכוד-ביתנו לחבר בצוות המשא ומתן להרכבת ממשלה. ב2011 צירף הטיקון יצחק תשובה, בעל השליטה בחברת דלק נדל"ן, את ליאון כנציג מטעמו לצוות המשא ומתן לניהול הסדר החוב בחברה מול מחזיקי האג"ח.

באוגוסט 2014 נחשף בדו"ח ביקורת פנימי של הליכוד שליאון היה נגוע בניגוד עניינים במסגרת מועמדותו לראשות העיר מטעם המפלגה, בשל שירותי ראיית החשבון שהעניק משרדו למפלגה. באותה השנה שילם ליאון קנס של למעלה מ-25 אלף ש"ח לאחר שנחקר במשרדי המכס בנתב"ג בחשד שניסה להבריח ביגוד בשווי עשרות אלפי ש"ח מבלי לשלם עליו מס.

בספטמבר 2016 החליטה פרקליטות המדינה לסגור את תיק החקירה נגדו בפרשת השחיתות בישראל ביתנו מחוסר ראיות מספקות. וב-2017 נחקר ליאון במשטרה בפרשת אריה דרעי בחשד לעבירות שחיתות ציבורית, טוהר המידות ועבירת מס, זאת לאחר שקרן שעמד בראשה העבירה לדרעי עשרות אלפי שקלים. ליאון טען בחקירתו כי הקרן העבירה את הכספים לדרעי כ"דמי תיווך". ליאון שוחרר בתום החקירה וטען כי החקירה בוצעה כדי לפגוע בו פוליטית. באוגוסט 2018 המליצה המשטרה לסגור את התיק נגדו בנימוק של היעדר תשתית ראייתית לביצוע עבירה פלילית, והפרקליטות סגרה אותו מחוסר אשמה.

במסגרת הליך חקיקה של "חוק לבנת פורן" שיזמתי בכנסת ה19 שכרה פורן את שירותיו של ליאון כדי לסכל את החוק שאיים על הכנסותיה וקיצץ באופן משמעותי משכר הטרחה שגובים מתווכים ממבקשי קצבת נכות מהביטוח הלאומי. ליאון פעל בפועל כלוביסט של פורן ומקורבו הוותיק, השר (אז ח"כ) ליברמן, הצליח למנוע את ההצבעה על החוק.  על הסיכול הממוקד של ליברמן וליאון בכתבת סוף השבוע של "TheMarker"

 

כ.

כפר יונה – חשש לניגוד עיניינים

תחקיר "גלובס" שפורסם במרץ 2017 מעלה חשש לניגוד עיניינים בין ראש עיריית כפר יונה המכהן אפרים דרעי לחברו ובעל בריתו הפוליטי, איש העסקים אשר נאמן. על אף המגבלה הגורפת שחלה על דרעי לפעול במצב של ניגוד עניינים אישי מול חברו ושותפו, ולמרות האיסור לעסוק ולקבל החלטות בנושאים שבהם יש לנאמן עניין כלשהו, תחקיר "גלובס" מעלה שאלות מטרידות  לגבי הקשר בין השניים. דרעי פעל לכאורה לטובת שינוי יעוד קרקע חקלאית בשטח המוניציפלי של העירייה והקמת תחנת דלק חדשה בכניסה לכפר יונה בבעלות חברו אשר נאמן.

כפר סבא 

יהודה בן חמו, אשר נבחר כראש העיר כפר סבא בבחירות הקודמות התפטר בפברואר 2018 עקב כתב אישום שהוגש כנגדו באשמת מרמה והפרת אמונים. ובמקומו מונה צביקה צרפתי שיתמודד על המשך כהונתו מול המועמדים יובל לוי, עילאי הרסגור-הנדין, הדר לביא, מירית שקד-ברק, יוסי סדבון, רפי סער ומשה נח.

מ.

מבשרת ציון – התיק נסגר מחוסר אשמה

ראש עיריית מבשרת ציון יורם שמעון נחקר לצידו של איש העסקים רמי לוי, ועלה נגדו חשד לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים. פרקליטות מחוז ירושלים סגרה את התיק בעניינו בנימוק של חוסר אשמה.

מודיעין עילית – ראש העיר לא הועמד לדין מחוסר ראיות

בשנת 2005 נחקר ראש עיריית מודיעין עילית יעקב גוטרמן על ידי היחידה הארצית לחקירת הונאות בחשד לזיוף מסמכים, קבלת שוחד בחירות ואי-סדרים כספיים במועצה שבראשותו. כמו כן נחשד כי היתרי הבנייה לשכונה חדשה במודיעין עילית ניתנו על ידו שלא כחוק.  ב2010 המליצה המשטרה להעמידו לדין בחשד לאיומים על מועמדים אחרים במערכת הבחירות המוניציפליות שהתקיימה בשנת 2008 במטרה להסיר את מועמדותם. גוטרמן לא הועמד לדין מחוסר ראיות בתיק והוא צפוי להיות מועמד יחיד בבחירות הקרובות לראשות העיר.

 

מטה יהודה – ראש העיר פרש מהמרוץ בעקבות כתב אישום חמור

ראש מועצה אזורית מטה יהודה משה דדון הודיע תחילה כי יתמודד בבחירות לקדנציה שלישית על אף הודעת הפרקליטות שבכוונתה להגיש נגדו כתב אישום על שורה של עבירות חמורות, אך בספטמבר 2018, כחודש אחרי ההודעה, פרש מהמירוץ. דדון נחשד בנטילת שוחד של מאות אלפי שקלים מאנשי עסקים, דרישת שוחד של מיליונים, עבירות מרמה, הלבנת הון ועבירות מס. בין היתר חשוד דדון כי ביחד עם בני משפחה פעל לקבלת שוחד, ואף חשוד בביצוע עבירות מין בכמה עובדות מועצה.

 

מעלה אדומים

ראש עיריית מעלה אדומים בני כשריאל צפוי להיות מועמד יחיד בבחירות הקרובות. ב2008 הגישה עובדת בעירייה תביעה חמורה נגד ראש העיר על הטרדה מינית, פיזית ומילולית, תוך התנכלות וניצול יחסי מרות. עורך דינו של ראש העירייה טוען למניעי נקמה.

 

מעלות תרשיחא – שיטת מינוי המקורבים של ראש המועצה

על פי תחקיר שפורסם במוסף "7 ימים" של "ידיעות אחרונות" פעל ראש מועצת מעלות-תרשיחא שלמה בוחבוט בשיטות שונות למינויי המקורבים. בשורה של הזדמנויות זכו בני משפחתו של בוחבוט לבצע עבודות שונות בתשלום בשירות מועצת מעלות-תרשיחא, או קיבלו הטבות מטעמה.

נ.

נהריה – ראש עיר בחקירה

ביולי 2018 נחקר ראש עיריית נהריה ז'קי סבג במשטרה באזהרה בחשד להפרת אמונים. הוא חשוד שאיים על עיתון מקומי שמתח עליו ביקורת כי העירייה תפסיק לפרסם בו, זאת אם לא יפוטר עובד בעיתון.

בחקירה טען סבג כי אין בסיס לחשדות. נגד סבג הוגשו גם תלונות על שימוש במשאבי העירייה לצורך הבחירות הקודמות, שכללו שורה של מסמכים והקלטות שלכאורה מבססות אותן, אך הוא נחקר רק בסוגיית האיומים. החקירה מתנהלת בליווי פרקליטות מחוז חיפה. סבג יתמודד לתקופת כהונה נוספת. מולו מתמודדים רונן מרלי ואורן סודאי.

 

נצרת – ראש העיר נחקר בחשד לגניבה והפרת אמונים

ראש העיר נצרת עלי סלאם (אבו מאהר) מתמודד לקדנציה שניה בתפקיד מול מוסעב דוח'אן ומול וליד עפיפי. סלאם נחקר לאחרונה  ביחד עם חמישה עובדי ציבור נוספים בחשד למעורבות בעבירות של גניבה, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים. בין השאר נחקר בחשד שהיה מעורב בשימוש בכרטיסי עירייה למילוי דלק באלפי שקלים לכלי רכב של עובדים ללא הרשאה. בתום חקירתו שוחרר בתנאים מגבילים ושב לאחר יום אחד לעבודתו בעירייה.

נתניה – המשטרה ממליצה להעמיד לדין את ראשת העיר על עבירות שחיתות 

ביולי 2016 פורסם ב"הארץ" תחקיר המעלה שאלות חמורות סביב התנהלותה של ראשת העיר הותיקה של נתניה מרים פיירברג. עסקאות נדל"ן בשווי מיליונים, מעורבות משפחתית בנעשה בעירייה ושורה של מינויים של פעילים ממטה הבחירות. פיירברג נעצרה ונחקרה בחשד לקבלת שוחד, מרמה והפרת אמונים, ביחד עם בני משפחה נוספים. על-פי החשד, בכירים בעירייה ומקורבים להם, קיבלו שוחד וטובות הנאה שונים בתמורה לכך שקידמו פרוייקטים של קבלנים ויזמים שונים בעיר. במרץ 2017 המשטרה המליצה להעמידה לדין בגין עבירות שחיתות בשבעה פרוייקטים בנתניה ביחד עם מקורביה. למרות המלצת המשטרה, בפרקליטות טרם הוחלט האם להעמיד לדין את ראשת העיר והיא תתמודד בבחירות הקרובות לכהונה נוספת. מולה יתמודדו הרצל קרן, מוטי הוד, אפרים בולמש, יוני ג'ורנו, יוני שטבון, אברהם (ארכדי) פוגץ' ועופר אורנשטיין.

ע.

עפולה – מבקר המדינה הגיש תלונה במשטרה נגד ראש העיר על התנכלות לחושף שחיתות בעירייה

ב2015 נעצר ראש עיריית עפולה, יצחק מירון, בחשד למעורבות בפרשת ישראל ביתנו. גם סגנו בוריס יודיס, עוכב לחקירה. מירון נחשד שמינה את יודיס, איש ישראל ביתנו, לתפקיד סגן ראש העירייה – בתמורה לארבעה מיליון שקלים שהועברו לעיריית עפולה מהכספים הקואליציוניים של ישראל ביתנו. בספטמבר 2016 הוחלט לסגור מחוסר ראיות את התיק נגד מירון וסגנו.

בנוסף, בתחילת השנה, באופן תקדימי הגיש מבקר המדינה יוסף שפירא תלונה למשטרה כנגד יצחק מירון על הפרת צו הגנה לחושף שחיתות בעירייה. זאת, לאחר שהמבקר נתן צו הגנה זמני למהנדס עיריית עפולה ישראל קנטור שחשף מעשי שחיתות לכאורה. על-פי התלונה מירון התנכל לקנטור  ופעל להדירו מסמכויותיו. הפרת צו הגנה עלולה להוות עבירה פלילית.

עמנואל – ראש מועצה עם כתב אישום על שוחד

באוגוסט השנה (2018) החליטה הפרקליטות להגיש כתב אישום נגד ראש מועצת עמנואל, עזרא גרשי, החשוד בשוחד בחירות. גרשי חשוד כי נתן הטבות פוליטיות ואישיות לראשי קהילת חב"ד בתמורה לתמיכה בו. על פי החשד, במסגרת הבחירות המקומיות האחרונות, הבטיח גרשי לרב קיז'נר ולחברי סיעתו כי אם ייבחר לראשות המועצה יעניק להם טובות הנאה אישיות בתמורה לפעילותם והשפעתם על חברי הקהילה לתמיכה בו.

צ.

צפת –  התיק נסגר מחוסר ראיות מספקות

נגד ראש עיריית צפת אילן שוחט נפתחו מספר תיקי חקירה. בסוף אוגוסט האחרון, לקראת הבחירות המקומיות, הודיעה הפרקליטות על סגירת התיקים. חלקם מחוסר אשמה וחלקם מחוסר ראיות מספקות. שוחט נחשד שבעת בניית בית מגוריו, קיבל הנחות ממבעלי מקצוע וספקים בתמורה לטובות הנאה שניתנו לקבלן מהעירייה. בתיק זה נמצא כי אין ראיות ברמה הנדרשת בפלילים. כמו כן, לא נמצאו ראיות מספיקות לכך שראש העיר נתן תמורה לאותו קבלן בגין הנחות אלה. בנוסף, נחקר שוחט בחשד למתן לשוחד בחירות בצורת מינוי בעירייה בתמורה לתמיכה פוליטית מצד משפחתו של אותו אדם. בפרשה זו לא נמצאו ראיות מספיקות ברמה הנדרשת בפלילים. והתיק נגנז בעילה של היעדר ראיות מספיקות.

ק.

קריית אתא – התיקים נגד ראש העיר נסגרו מחוסר ראיות

באפריל 2010 החליטה פרקליטות מחוז הצפון לסגור את תיק החקירה נגד ראש העיר קריית אתא, יעקב פרץ, שנחשד בעבירות של שוחד, תיווך לשוחד, קבלת דבר במרמה והפרת אמונים בנימוק של חוסר ראיות מספיקות. פרץ נחקר בחשד לעבירות שוחד ובשורה של מינויים פיקטיביים בחברת "המשקם" בעת שעמד בראש הדירקטוריון שלה.

כחצי שנה קודם לכן נסגר תיק חקירה נוסף נגד פרץ, שבו נחשד כי השתמש בעובדי עירייה במטה הבחירות שלו, בניגוד לחוק.

תחקיר של עיתון "הארץ" התחקה אחר עיסקאות נדל"ן בעיתיות שבהן היה מעורב איש העסקים עופר הירשזון. באחד המקרים, יחד עם ראש העיר יעקב פרץ. במסגרת חברותו בוועדה המחוזית לתכנון ולבנייה בחיפה, קידם פרץ פרויקט מלונאות של  הירשזון על שטחים חקלאיים בבנימינה. התוכנית אושרה בניגוד לתוכניות מתאר ארציות ולמרות שנידונה פעמיים ונדחתה במליאת הוועדה. "מעורבתו הבולטת של פרץ, בפרויקט שיזם הירשזון, היתה תמוהה מכיוון שלפרץ כראש העיר קרית אתא לא אמור להיות אינטרס ציבורי דווקא בבנימינה". כך על פי "הארץ". על פי הפרסום, עפרה פרץ, רעייתו של ראש העיר, הועסקה אז כאחראית על פניות הציבור בקופת חולים לאומית, שהירשזון האב שימש היו"ר שלה. פרץ צפוי להתמודד כמועמד יחיד בבחירות הקרובות לראשות העיר.

קריית טבעון – נסגר התיק נגד המועמד מחוסר ראיות

ראש המועצה המקומית קריית טבעון, דוד אריאלי, הודיע כי לא יתמודד לקדנציה שלישית. אלון נבות, שכיהן כראש המועצה בין השנים 2005–2008, הודיע כי יתמודד שוב לתפקיד. נבות נחשד בעבר במתן שוחד למתמודד אחר, כדי שיסיר את מועמדותו, אך התיק נסגר כאשר לא נמצאו ראיות מספקות.

קריית מוצקין – חקירה תחת אזהרה ערב הבחירות 

ביוני האחרון נחקר ראש עיריית קריית מוצקין, חיים צורי  בלהב 433 בחשד לשחיתות ציבורית. צורי חשוד בקבלת שוחד מקבלן וכן בגניבה והלבנת הון של כספי המתנ"ס בעיר. הוא מכחיש את החשדות מכל וכל, ומעלה טענות באשר לתזמון ונסיבות החקירה ואף הגיש תלונה למחלקה לחקירות שוטרים במשרד המשפטים (מח"ש) על הזימון הזה לחקירה ערב הבחירות לרשות המקומית. לאחר כשעה וחצי של חקירה תחת אזהרה שוחרר ללא תנאים מגבילים. מול צורי מתמודדים צבי (ציקי) אבישר ואבי רוטמן.

 

קריית מלאכי – הורשעה בשחיתות ועבירות מין ושב להתמודד

ראש העיר המכהן אליהו (ללו) זוהר מתמודד לכהונה שנייה בתפקיד. מולו מתמודדים חיים ויצמן, אפרים משעל וכן ראש העיר לשעבר מוטי מלכה, שנאלץ לפרוש מתפקידו ב-2013 לאחר שהורשע  בעבירות מין  ועבירות על חוק התכנון והבנייה. בינואר 2013 חתם על הסדר טיעון, לפיו הודה והורשע בהטרדה מינית של שתי נשים ועבירות על חוק התכנון והבנייה, ונענש בעבודות שירות ופיצוי למתלוננות.  במסגרת עסקת הטיעון  התחייב מלכה  שלא יתמודד על ראשות העירייה בבחירות שנערכו באוקטובר 2013 אך כעת שב להתמודד.

קריית שמונה – התיק נסגר מחוסר אשמה

ראש עיריית קריית שמונה ניסים מלכה נחשד בעבירות שוחד ושיבוש הליכי חקירה ולאחרונה נסגר התיק נגדו מחוסר אשמה.

ר.

ראשון לציון – ראש העיר חשוד בעבירות שוחד

ראש העיר ראשון לציון דב צור נעצר בתחילת דצמבר 2017 בחשד לעבירות שוחד, מרמה והפרת אמונים במסגרת חקירת תיק 1803, או "פרשת השחיתות בראשל"צ" בא נחקר גם ח"כ דוד ביטן מי שהיה סגנו של צור. כמעט חודשיים לאחר שנעצר הוסכם כי ישוב ללשכת ראש העיר, אך לא ישתתף במשך מספר חודשים בדיוני ועדת תכנון ובנייה וועדת המכרזים בעירייה.

במקביל לחקירות המשטרה נגד צור, גם מבקר המדינה בדק את התנהלות העירייה במסגרת הדו’ח על השלטון המקומי. ממצאי הבדיקה מעידים כי היזם ארז מוסצ'ו, מקורבו של צור, קיבל הנחות בעסקת נדל"ן גדולה. עוד קבע המבקר כי צור לא נמנע מטיפול ב ענייניו של מוסצ'ו. "מדובר בהתערבות פסולה" ציין. הקשר בין היזם ארז מוסצ'ו לראש העיר דב צור עמד במרכז כתבה של חיים ריבלין  ששודרה בסוף שנת 2017. צור נסע עם מוסצ'ו לחופשה בסרי לנקה למשך כשבועיים בצוותא עם בנות זוגן. צור טען במכתב למבקר כי הנסיעה הייתה כתוצאה מ"התערבות על תוצאות הבחירות".

מול צור יתמודדו מוטי עג׳מי, דורון אוזן, רז קינסטליך, ליאל אבן זהר ואסף דעבול ומוטי עג'מי.

רחובות – תיק החקירה נגד ראש העיר נסגר

ב2014 נחקר ראש העיר רחובות רחמים מלול באזהרה ביחידת להב 433 בחשד לעבירות מרמה והפרת אמונים ושיבוש חקירה. על פי החשד, ראש העיר ידע על קיומו של ניגוד עניינים בהעסקת עורך הדין רועי בר ששימש יועץ משפטי חיצוני לעיריית רחובות וראשון לציון וקיבל לכאורה טובות הנאה בשווי מיליוני שקלים. חצי שנה לאחר שנחקר הודיעה יחידת להב 433 על סגירת התיק נגד מלול, לאחר שלא נמצאה תשתית ראייתית בחקירתו.

ריינה – כתב אישום על עבירות סחיטה באיומים והפרת אמונים

ראש המועצה מקומית ריינה, חאלד טאטור, הודיע שלא יתמודד על קדנציה שנייה בתפקיד על רקע כתב אישום שהוגש נגדו בגין עבירות של סחיטה באיומים, מרמה והפרת אמונים. בנוסף, מבקר המדינה בנוגע למועצה מלמדים על "פגיעה מתמשכת בעקרונות הבסיסיים של שלטון החוק". בין היתר נמצא כי בעלי תפקידים במועצה לא מילאו את תפקידם כראוי; כי ראש המועצה ועובדים בכירים פעלו בחשש לניגוד עניינים, בלא שהצהירו על כך ובלא שפעלו לנטרולו של החשש; וכי המועצה פעלה באופן לא תקין ולא אחראי מבחינה הכספית.

רמלה – חגיגת הג'ובים ברשות שדות התעופה

ראש העיר הנוכחי, מיכאל וידל, נבחר בבחירות מיוחדות לאחר התפטרותו של קודמו בתפקיד. וידל זכה בבחירות לתמיכת ראש הממשלה נתניהו ושרים בכירים נוספים, בהם שר התחבורה ישראל כץ, שוידל שימש יועצו בעבר. ב2012 מונה וידל לתפקיד סמנכ"ל מנהל בראשות שדות התעופה בהליך מכרז בעייתי.

דו"ח המבקר משנת 2016 העלה, כי ב-30% מהמכרזים הפנימיים שערכה רשות שדות התעופה בשנים 2013-15 היה מועמד יחיד וכי בכירים כיהנו בפועל בתפקידם כמה שנים טרם זכייתם. עוד עולה כי במקרים חריגים ניצלו עובדים את כספי קרן הבכירים למטרות אישיות שאינן נכללות בהגדרת הקרן. תחת וידל מונו לתפקידים שונים אנשי ליכוד מקורבים וקרובי משפחה.

מול וידל יתמודדו בבחירות הקרובות עדי שטרנברג ואבנר חלדרוב.

רמת גן – התיק נסגר בהיעדר ראיות

לאחר שראש העיר הקודם של רמת גן הורשע בשוחד והלך לכלא, נחשד גם ראש העיר הנוכחי ישראל זינגר בשוחד וכן במרמה והפרת אמונים. נטען כי זינגר הבטיח ג'ובים בעירייה לתורמים שלו. התיק, שנראה חמור ביותר, הביא את הפרקליטות להודיע לזינגר כי בכוונתה להגיש נגדו כתב אישום וזינגר אף התייצב לשימוע – אך לקראת הבחירות המקומיות ביוני האחרון הודיעה הפרקליטות על סגירת תיק החקירה נגדו בהיעדר ראיות מספיקות.

מול זינגר יתמודדו ליעד אילני, אביהוא בן משה, גלעד שריר, אריה מזרחי, שלומי הראל, אילן ביטון, בני גטר, צבי שירין וכן הח״כ לשעבר כרמל שאמה הכהן.

רמת השרון – אבדה הבושה. הורשע בפלילים אך התעקש לשוב ולהתמודד

ראש עיריית רמת השרון המכהן אבירם גרובר יתמודד לקדנציה נוספת. בית המשפט דחה לאחרונה את בקשתו של ראש העיר לשעבריצחק רוכברגר, שהורשע בפלילים, לשוב ולהתמודד על ראשות העיר. רוכברגר ערער אך גם המחוזי דחה את ערעורו.

בשנת 2014 הורשע רוכברגר בעבירות של רישום כוזב במסמכי תאגיד, מרמה והפרת אמונים בתאגיד, זיוף מסמך בכוונה לקבל באמצעותו דבר במרמה ושימוש במסמך מזויף. העונש שנגזר עליו הוא עבודות שירות, מאסר על תנאי וקנס כספי, וכן קבע בית המשפט כי מדובר בעבירות קלון. רוכברגר, שכיהן כ-12 שנים ברציפות, הכריז על נבצרות עם הגשת כתב האישום נגדו, עד להתפטרותו בחודש מאי 2015.

עוד מתמודדים ברמת השרון עידן למדן, טל עזגד, אילן כהן, רוני בלקין ורמי בר-לב.

ש.

שדרות- חשד לשחיתות בקרב עובדים בעירייה

בסוף 2015 פתחה היחידה הארצית לחקירות הונאה להב 433 בחקירה לבדיקת חשד לשחיתות בקרב עובדים בעיריית שדרות, וזאת בעקבות תלונה שהגיש גזבר העירייה, יעקב אילוז. הפרשה החלה בעקבות החלטת ראש העירייה, אלון דוידי, לפטר את אילוז. בתלונה בלהב 433 טען אילוז כי שורה של בכירים בעירייה ביצעו לכאורה עבירות חמורות שעיקרן הפרת אמונים ומירמה. לעומת זאת דוידי טוען, כי השימוע לפני פיטורים התקיים בשל אי שביעות רצון מתפקודו המקצועי של הגזבר, שהסב לדבריו נזק מצטבר של מיליוני שקלים לעירייה. עוד הוא טוען כי הגזבר סירב למלא אחר הנחיות היועץ המשפטי לעירייה והכשיל אותו בתפקידו, וכן כי הגזבר חרג מסמכותו, תוך הכשלת מבקרת העירייה.

דוידי יתמודד על כהונה נוספת. מולו יתמודדו נכון להיום הרצל שאובי, שמעון פרץ, אנטולי נחשונוב, פרדריק גרניט ואמיר פינטו.

ת.

תמר – המשטרה המליצה להעמיד לדין בעבירות שוחד

ראש המועצה האזורית תמר דב ליטבינוף, מתכוון להתמודד על תקופת כהונה נוספת חרף החשדות נגדו בפרשת השחיתות בישראל ביתנו. במשטרה המליצו להעמידו לדין בעבירות של שוחד ומרמה והפרת אמונים בפרשה ובפרקליטות טרם התקבלה החלטה בעניינו. מתמודד נוסף לראשות המועצה  הוא אורי פרי-גל.