מיקי רוזנטל, האם אתה מאמין באלוהים?

מודה אני לפניך ריבון עולם שאני אתאיסט מוחלט, מה שמאפשר לי דווקא לחבב את רעיון האלוהות.

בני אנוש זקוקים לחמלה. משהו או לפחות מישהו שיהיה רחום וחנון. לא אחד כזה שיושב במשרד מנוכר, הפרצוף שלו תקוע במחשב והוא יורה עליך שאלות בלי להביט בך. המשרד של האלוהות מסביר פנים וכל אחד יכול להגיע אפילו בלי לעלות לאוטובוס ומבלי לטרוח לברר מהן שעות קבלת הקהל. די בהנפת ידיים או בהרמת המבט השמימה ובפניה מנומסת בלב. לא צריך למלא טפסים, אין צורך בפרוטקציה, אין הכרח "לקחת מספר" וגם לא להידחף ולקלל בתור של אנשים עצבניים ומזיעים. הישות האלוהית יושבת לה במרומים הממוזגים, בדממה שמימית, או משייטת בחלל התודעה של בעלי התפילה ואלה מאמינים שתחינותיהם תיענינה ואדון עולם יסייע להם ובידם. ואם לא יסייע, לפחות ינחם. ואם לא ינחם, אולי ינפק הסבר לכל הדברים הבלתי הגיוניים שמתרחשים בעולמו-עולמנו.

והוא? הוא אמנם אל של נחמות וישועות אבל ידוע שהוא עוזר בעיקר לאלה שעוזרים לעצמם. התפילה לעומת זאת – מסייעת לכ-ו-ל-ם, וכידוע, כולנו זקוקים לנסים וכולנו נאלצים להאמין במשהו, לא חשוב במה. כשלא מאמינים – החיים לעתים קשים ומדכאים. גם לאתאיסט כמוני יש מערכת של אמונות ואקסיומות שאינה טובה או גרועה מן האמונה בקיומו של הקדוש ברוך הוא, או כפי שאיזה חכמולוג אמר פעם: "אנחנו יכולים להאמין שאנחנו לא מאמינים בכלום, אבל זו האמונה הטיפשית מכולן".

את "צוות הקרקע" של אלוהים אני פחות סובל: הרבנים-הכמרים-והקאדים, המתווכים-הפרשנים-והשליחים בעיני עצמם לא התקבלו מעולם לעבודה אצל השם. בדקתי: לחרון אפו אין סבלנות לנודניקים, הוא לא פרסם מכרז לג'ובים הנחשקים וגם לא ראיין איש מהם. הוא מסתתר איפשהו ביקום ולמרות שהוא לא מגלה את פניו לאיש כבר  3000 שנה בערך – סוכניו שורצים בכל מקום ויש לו ברוך השם גם סניפים וזכיינים. בקיצור, אם אתה מדבר אל אלוהים, אתה בן אדם מאמין וזה סידור סביר; מצד שני, אם אלוהים מדבר אליך – אתה שרלטן. דת הייתה תמיד ועודנה עסק משתלם, בע"ה כמובן.

בלי קשר לעסקני הדת, הרעיון של "אלהים" הוא ההמצאה החשובה ביותר של האנושות. אפלטון אמר את זה ראשון: "אדם פיקח היה זה שבדה מליבו את האלוהים". ברוח זו ספר "בראשית" שלי (מבלי לזלזל במקור חלילה) נפתח כך: "בראשית ברא האדם את ריבונו של עולם מפני שלא הבין את התוהו ובוהו של היקום". קשה לחיות בכאוס הכרתי כזה ולכן בני אנוש הגו את רעיון האלוהות. הם נזקקו למשהו או מישהו שמסביר ויסביר את המופלא מהם באופן שאינו מתיישב עם ההיגיון והידע האנושי. מתופעות טבע מחרידות ועד הרוע בעולם, או מדוע נרצחים ילדים קטנים שלא חטאו במאום ומה קורה בכלל אחרי המוות? ויש עוד מיליון שאלות וקושיות, תופעות וסוגיות בלתי מובנות להכרה האנושית: מתפיסת המרחב, הזמן והאינסוף ועד שאלות כגון האם ואיזה משמעות יש לחיי? מתוך מוחו הקודח המציא האדם הנבון את "הנשגב מבינתו". כדי לתת פשר לחייו, למותו ועל מנת להסביר לעצמו את מה שאינו מובן בעולמו.

זו גם הסיבה שאלוהים משתנה כל הזמן. האלוהות צריכה לתת מענה הולם גם להתפתחות הידע האנושי וגם לצרכים מוסריים, חברתיים ופוליטיים שמשתנים תדיר. גם המאמינים בני המאמינים חשים שהמפץ הגדול ותורת האבולוציה משכנעים יותר מסיפור גן עדן והנחש ולכן צריך כל הזמן לעדכן את התוכנה. בהתפתחות האבולוציונית הזו לי קל יותר להאמין מאשר בקיומו של האל.

מאידך, גם להיסטוריה של האמונה באל יש נפח ומשקל של אלפי שנים שמתקיים בנפרד מהשאלה בדבר קיומו של האל. אני בן לעם היהודי ואני אוהב את הידע העצום, גם התיאולוגי,  שיצרו הוגיו. אני לא יכול ולא רוצה להתכחש לעובדה שאבות-אבותיי התפללו "שמע ישראל ה' אלוהינו ה' אחד". להם היה חשוב להאמין (כמו גם לי) שיש משהו גדול מהם ויש איזשהו הגיון בשיגעון ויש תוקף למוסר וערכים שהם מעבר להתנהגותם היום-יומית של בני האדם.

לא קל "להתעסק" עם אלוהים, בטח לא מעל דפי העיתון. לא יודע מדוע נגררתי אחרי הפרובוקציה שלכם במוסף "הארץ"? העיסוק באמונה רק מגביר אצלי את השאלות, לכן אנסה לגרום לכם להאמין שהשיחה הבאה התקיימה השבוע בשמים:

אלברט איינשטיין: "היכולת לחוש כי מאחורי כל דבר שאפשר לחוות נמצא משהו שמוחנו אינו מסוגל לתפוס. משהו שיופיו והשגיבות שלו מגיעים אלינו רק בעקיפין ובהשתקפויות רפות, זוהי דתיות, במובן הזה אני דתי".

מרטין לותר קינג: "לא הבנת כלום. אמונה היא לעשות את הצעד הראשון גם כשאינך רואה את התמונה כולה".

לודוויג ויטגנשטיין: "אם מצאת לחיים שלך משמעות, אתה יכול לקרוא לה אלוהים".

דוד בן גוריון: "לא אלוהים בחר בנו, אנחנו בחרנו בו".

"אני מסרב להוכיח שאני קיים", ענה אלוהים לכולם, "שכן הוכחה נוגדת אמונה ובלי אמונה אין אני ולא כלום", (מתוך הספר "מדריך הטרמפיסט לגלקסיה")

 המאמר נכתב כתשובה לשאילתא שנשלחה מעיתון "הארץ":

http://www.haaretz.co.il/magazine/.premium-1.3088138

הירשמו לעדכונים מהאתר