שר הבריאות חצה את הקווים ועובד בגלוי עבור תאגיד טבק

חשוב מאוד שתדעו. שר הבריאות חצה את הקווים ועובד בגלוי עבור תאגיד טבק. בקרוב ישווק בישראל מוצר עישון חדש שנזקיו טרם נבדקו לא בארץ ולא בעולם. השר ליצמן אישר אותו לשימוש בכל מקום, לכל אחד, גם לילדים, וללא כל אזהרה. מוכנים להשתתף בניסוי? חבל, כי לא ממש שואלים אתכם.

איך זה קרה? ענקית הטבק האמריקאית "פיליפ מוריס" יצאה עם מוצר עישון חדש ומבקשת להפיצו בעולם. מדובר בסיגריה אלקטרונית שנאסרה לחלוטין לשימוש בארצות הברית עד לבדיקת ארגון הבריאות ה-‪FDA‬.

בתאגיד הטבק ניסו את מזלם גם פה, בישראל. לוביסטים מטעמם נפגשו בחשאי עם שר הבריאות יעקב ליצמן כפי שחשף העיתונאי חיים ריבלין. על פי אמנה בינלאומית עליה חתומה ישראל, נאסר במפורש על שר הבריאות או מי מטעמו לקיים פגישות מסוג זה. בהקשר הזה חשוב להזכיר כי באותו תחקיר חשף ריבלין כיצד עיתון "המודיע", הידוע בזיקתו הישירה לליצמן, משמש כמכבסת כספים מושחתת ובעבור מעטפה עם כמה אלפי שקלים ל״עיתונאי״ 'המודיע' הפגיש הלה תחקירנים שהתחזו לנציגי חברת טבק עם שר הבריאות תוך שבועות ספורים.

מה היה באותה פגישה ומה הבטיח ליצמן ל'פיליפ מוריס'? אפשר רק לשער. אבל התוצאות לא אחרו לבוא:

בהחלטה מקוממת החליט בשבוע שעבר שר הבריאות לפטור את מוצר הטבק החדש מכל הגבלה. המשמעות היא שאפשר לשווק את הסיגריה הזו באופן חופשי, לכל אחד, בגיר או קטין, אין צורך באזהרות ואפשר לעשן בכל מקום שתרצו. או בקיצור – ניסוי בבני אדם.

ליצמן עשה זאת בניגוד ברור לעמדת היועץ המשפטי לממשלה, בניגוד לעמדת ארגוני הבריאות והרפואה בישראל, בניגוד לדעות המומחים ובניגוד למדיניות הרשמית של משרד הבריאות עליו הוא אמון.

גם אחרי שנחשפו הפגישות האסורות שקיים במחשכים ולמרות כל האזהרות – שר הבריאות של מדינת ישראל מפקיר את בריאות הציבור ונשכב על הגדר בשביל אחד מתאגידי הסיגריות הגדולים בעולם.

איך כל זה עובר כל כך בשקט? פשוט. ליצמן הוא אחד האנשים החזקים ביותר בממשלה ובכנסת. הוא יודע שעתיד הקואליציה תלוי בו ואיש מחבריו לפוליטיקה לא יפצה פה. הוא חזק מדי. דוגמא? דרשתי לקיים דיון דחוף בוועדת הבריאות בנושא. ביקשתי לשאול כמה שאלות לפני שיתחילו להפיץ מוצר עישון ניסויי לתושבי ישראל. נשיאות הכנסת דחתה את בקשתי. שיקולים עיניינים? נושא לא מספיק חשוב?

לא ארפה מהעניין הזה. בכנסת ומול רשויות החוק. בנתיים, לאור ההפקרות במשרד הבריאות, נהגו לפחות אתם באחריות – אל תשתתפו בניסוי.

הירשמו לעדכונים מהאתר