שיטת הסלאמי של השחיתות

איך זה שהשחיתות הנוכחית, שהיקפיה רק גדלים לנגד עינינו, מתקבלת בשקט יחסי בציבור הישראלי? תשאלו את הסלאמי

ההגדרה המקובלת לשחיתות שלטונית היא מעשה של עובד ציבור נבחר או ממונה, שנעשה לטובת אינטרס פרטי לקבלת תועלת שאינה קשורה לתפקיד. כלומר שקבלת ההחלטות לא נעשית מתוך מקצועיות ושיקולי האינטרס הציבורי בלבד, אלא שהיא נגועה באינטרסים נוספים שלא קשורים לעניין. שחיתות מתבטאת בדרכים רבות וכוללת, בין היתר, שוחד, מרמה, גניבה מקופת הציבור והפרת אמונים, אבל שורתה האחרונה אחת – היא מכרסמת בדמוקרטיה.

קבלת החלטות שאינה נעשית משיקולים ענייניים פוגעת בכל תשתיות המדינה, בסולידריות האזרחית ובביטחון המדינה. אחת הבעיות עם שחיתות היא שכל עוד היא לא מטופלת היא תוסיף להתרחב, לרוב בצורה מזדחלת. וזאת הבעיה היא אינה בולטת לעין וכשהיא מתפרצת הקושי לתקן הוא גדול, כי שחיתות עובדת בשיטת הסלאמי.

שיטת הסלאמי פשוטה:  אתם מכירים את זה – מתחילים בפרוסות דקות שנפרסות אחת אחרי השנייה. קשה להבחין בשינוי בגודל הסלאמי אחרי שנפרסו הפרוסות הראשונות, אבל מתישהו מגיע השלב שאי אפשר שלא לשים לב שכבר אין הרבה סלאמי. שחיתות מקלקלת את המידות השלטוניות משחר ההיסטוריה כי בשלטון, ולא משנה מה השיטה, הפיתויים גדולים ותמיד יהיה מישהו שירצה את החלק שלו בסלאמי.

בואו לא נהיה נאיביים, שחיתות שלטונית מצויה בכל מדינה בכל זמן נתון. השאלה אינה אם היא קיימת אלא מה ההיקף שלה, איך מטפלים בה כשהיא מתגלה ומה מידת הסובלנות הציבורית לשחיתות.

אי אפשר להצדיק את השחיתות היום בעובדה שגם בתקופת מפא"י היתה שחיתות. שחיתות העבר לא מכשירה את הקרקע לאיזון עם שחיתות בהווה. אין איפה ואיפה בשחיתות, היא מסוכנת ולא משנה מאיזה צד של המפה הפוליטית היא מגיעה. כי בשורה התחתונה – שחיתות היא שחיתות היא שחיתות וככזו היא פסולה ולא משנה מאיזה כיוון.

המדינה והשחיתות הולכות יחד יד ביד מהקמת המדינה ומאז שתיהן מתפתחות, כל אחת בדרכה. שחיתות אין לה הצדקה, זו נורמה פסולה ולא משנה מי הנהנים. עם זאת, ניתן לראות הבדלים בין שחיתות בעבר והיום, השחיתות בתקופת מפא"י התאימה לרוח הקולקטיביזם של התקופה, ולכן עיקר מקרי השחיתות התמקדו במימוש אינטרסים מפלגתיים שנועדו בעיקר למסד את ההגמוניה של מפא"י כמפלגת שלטון. זו שחיתות פסולה וזו שחיתות פסולה ובכל זאת השחיתות היום, גם משורות השמאל וגם משורות הימין, בעיקרה נועדה לטובות הנאה אישיות.

בתוך כך לא ניתן להתעלם מהעובדה שהטיפול בשחיתות בישראל מציג עדיין נקודות לגאווה ומוכיח שהנורמות לגבי טוהר המידות בישראל השתנו ולטובה והתפיסה של מה כוללת שחיתות התרחבה. מצד שני, אי אפשר שלא לשים לב שהיקפי השחיתות ועוצמתם הולכים וגדלים עם השנים ושאנחנו כציבור לומדים לקבל אותה ולחיות אתה. למוכנות לחיות עם השחיתות יש מחיר כבד לאורך זמן.

כשמפא"י העלימה עין משחיתות שנועדה לשרת את ההגמוניה שלה – זה נגמר במהפך כי הציבור לא שתק.

כשבשנות ה-80 התברר שהשחיתות החליפה בעלות, התרחבה והפכה אישית  – זה נגמר במחאת "מושחתים נמאסתם"

ועכשיו כשהשחיתות מגיעה לדרגים הכי גבוהים ואף נוגעת בזרועות הביטחון – אין לנו את הפריבילגיה להיות אדישים

זה לא "אם קרה, אז מה קרה?" כי בזמן שישראל מתמודדת עם כל כך הרבה אתגרים, השחיתות, מכל סוג, היא הפגיעה במאמץ של כולנו שחיים כאן.

אם בעבר, ובהשראת האתוס העברי הסוציאליסטי, נבחר ציבור נתפס כאדם שמסתפק במועט והגשמת הכלל היתה חשובה מהגשמה אישית, היום, לצערנו, לא נותר אלא לצחוק במרירות מהפער בין אז לעכשיו. אז לא, לא צריך לשאול איפה הימים? גם אז היתה שחיתות, כי מעולם לא היו מנהיגינו טהורים וחפים ממנה אבל אופי השחיתות השתנה ובד בבד אבדה הבושה. ואתם יודעים מה קרה כשאבדה הבושה? הגיעה האדישות והאדישות הזו רעה. לכולנו.

בעשור האחרון אי אפשר שלא להבחין שהשחיתות העמיקה שורש והגיעה עד למנהיגות הבכירה ואפילו לזרועות הביטחון. חשוב לראות את הצד החיובי, יש עליה במאבק בשחיתות ולראיה מצעד הפוליטיקאים ונושאי המשרות הציבוריות במשטרה, בבית המשפט ולצערנו, גם בבתי הכלא. מצד שני, ההיקף השחיתות שמתגלה הולך וגדל ומגיע עד לתחומי הביטחון אבל במקום שיוביל למחאה אזרחית אדירה, הוא מתקבל בשקט יחסי. הציבור כבר פחות רגיש ומוכן לקבל סטיות לא מקובלות בנורמות של נבחרי הציבור.

האדישות הזו בעוכרינו, היא פוגעת באמון הציבור, הורסת כל חלקה טובה, מפוררת אותנו לאט ועד שנשים לב כבר יהיה מאוחר. כי זה לא סביר לקבל טובות הנאה, זה לא סביר לסחור בביטחון ישראל או בשוק התקשורת, זה לא סביר לשלוח יד לקופה הציבורית, זו מעילה באמון של כולנו. כאשר פוליטיקאים בעלי אינטרס, מאיילת שקד ועד נאווה בוקר מגינים על התנהלות כזו, זה הזמן להזכיר מה האינטרס האמתי של ישראל.

ניקיון כפיים זה לא בשמיים, זה מה שמחזיק לנו את הדמוקרטיה.

הירשמו לעדכונים מהאתר

תגובה אחת בנושא “שיטת הסלאמי של השחיתות

סגור לתגובות.