המדליף מרחוב בלפור

"ההדלפות" האחרונות מחקירות נתניהו, בגינן תקף ראש הממשלה את המשטרה והעומד בראשה הגיעו להערכתי… תחזיקו חזק – מפרקליטיו של נתניהו. להבנתי ביבי אחראי על ההטעיה הזו והיא נועדה להכשיר את הכפשת המפכ"ל והחוקרים. בית הקלפים זו לא רק סדרה בטלוויזיה, אלא דמויות אמתיות ברחוב בלפור.

מקרה שהיה כך היה: ב-1999, במסגרת חקירת 'פרשת עמדי' הגיעה יחידת חקירות ההונאה (יאח"ה) לחיפוש בביתם של בני הזוג נתניהו. עוד לפני שסיימו החוקרים את החיפוש, צלצלו הטלפונים של מספר עיתונאים, בניהם גם אצלי, מתוקף תפקידי כראש מערכת החדשות ב"ידיעות אחרונות". בצד השני של הקו היה מקורב למשפחת נתניהו. הוא סיפר על עימות קולני וחילופי דברים חריפים בין הגברת שרה נתניהו לראש יאח"ה דאז, מירי גולן.

הדברים שסיפרו מקורבי נתניהו פורסמו ב"ידיעות" ובכלי תקשורת נוספים. בוקר לאחר מכן, הגיעה תגובת בני הזוג נתניהו לפרסום באמצעות עורכי דינם: "מדובר בהדלפה זדונית". אותו מקורב עלה לשידור ברשת ב' וטען כי "הדלפת הפרטים המביכים הגיעה ללא ספק מהמשטרה. לא יתכן שהחוקרים ישתפו פעולה עם התקשורת! הדבר נועד להשחיר את פניה של גברת נתניהו".

אנחנו, העיתונאים, שמענו את התגובה הצינית והשקרית הזו ולא יכולנו לעשות דבר. אתיקה עיתונאית מנעה מאיתנו לחשוף את "המקור" המדליף והם, בני הזוג נתניהו, ניצלו זאת והשתמשו בכך לטובתם. גם יצרו מצג שווא שהמשטרה מתנכלת להם באופן אישי, גם הדליפו לתקשורת וגם השיגו יתרון על החוקרים שהפכו אוטומטית לחשודים פוטנציאליים בהדלפות אסורות.

עבר מספיק זמן, הספור התיישן וכבר ניתן לספרו, אבל שלא יהיה לכם ספק:  יש עוד לא מעט ״השתלות״ מטונפות מהסוג הזה גם מהשנים האחרונות. בני הזוג נתניהו נוהגים להזין את כלי התקשורת בשקרים ובהדלפות מסולפות על מנת ליצור כותרות, לעתים כאלו שמצטיירות נגדם, כטקטיקה פוליטית. לעיתים זה תרגיל מסריח, במקרים אחרים זה לא פחות מניסיון לשיבוש חקירה.

בסוף 2016 פורסמו ״תמלילי״ חקירת שרה נתניהו בחדשות 2 ולאחריה תגובה דומה. השבוע, לאחר פרסום לקוני למדי ולא חדש על מועדי החקירות, השתלח נתניהו במשטרה ובמפכ"ל אלשיך באופן אישי על שאינו מונע הדלפות.

על מנת להתחקות אחר מקור ההדלפה, רצוי לבדוק את מי משרתת פרסומה. למדליף לא תופתעו לשמוע, יש תמיד אינטרס. בשני המקרים האחרונים הדפוס היה דומה מאוד לסיפור הנ"ל. פרסום ההדלפה האחרונה מאפשר לזוג נתניהו לתקוף את החוקרים, להאשימם במניעים זדוניים וליצור הרתעה מולם בחדר החקירות. כמי שמכיר את שיטות העבודה של נתניהו, וכן אחרי כמה בדיקות אני מוכן להתערב – גם ההדלפות האחרונות הגיעו מפרקליטיו של נתניהו.

אל תטעו בי, בעיניי הדלפות הן עניין בעייתי מאוד. גם המשטרה מדליפה לעיתים פרטי חקירות. לפעמים ממניעים מקצועיים, על מנת לאסוף ראיות חדשות או להטעות חשוד, ולעיתים ממניעים פחות לגיטימיים. הדלפות הן עניין שגרתי בכל חקירה של אנשי ציבור. ברק, שרון ואולמרט לא זכו ליחס שונה במובן הזה. לא זכור לי שנתניהו הביע זעזוע עמוק כל כך אז. גם לא כאשר הודלפו פרטים מהחקירות האחרונות של השר דרעי, השר כץ או בוז'י הרצוג. המאבק המזוייף בהדלפות מגיע רק כאשר זה נוגע לאינטרס האישי שלו. ציניות שאין לה סוף.

 

הירשמו לעדכונים מהאתר