איך משפיעים טייקונים על הסיקור התקשורתי – סיפור על "רשת" ועידן עופר

מה קשר בין טייקונים וסיקור תקשורתי בישראל? סיפור אחד על הזכיינית "רשת", בקרוב ערוץ 13

אמ;לק: עידן עופר לא אוהב שקשוקה

בלהט הוויכוח החשוב על ניסיונותיו הנלוזים של נתניהו וחבורתו לשלוט בכלי התקשורת ולהכתיב תכנים לעיתונות, נראה ששכחנו משהו חשוב: אם העיתונות בישראל אינה חופשית הסיבה אינה רק בפוליטיקאים, אלא בכלי התקשורת עצמם והמבנה העסקי שלהם.

לאחר חשיפת השיחות בין ראש הממשלה נתניהו למו"ל "ידיעות אחרונות" נוני מוזס, מה שמכונה תיק 2000, צפו על פני השטח חלק מהשיטות באמצעותן משמש עיתון חופשי לכאורה ככלי בידי בעל הון לקדם אינטרסים עסקיים אישיים: רשימות שחורות, עריכה מגמתית וידיעות מוזמנות במסווה של כתבות עיתונאיות. כלי תקשורת רבים סיקרו בחדווה את המשבר "בידיעות אחרונות" אבל חלקם השמיטו גילוי נאות מתבקש, משהו בסגנון: "המצב אצלנו לא הרבה יותר טוב".

זו אמירה גורפת ומכלילה ולכן חשוב להדגיש – כלי תקשורת שונים, ולא רק בארץ, מושפעים באופן ובעצמה שונה מבעלי ההון שמחזיקים בהם. כמו שרוב  הפוליטיקאים אינם מושחתים, גם בתקשורת יש עיתונאים רבים הגונים ונטולי פניות שעובדים מתוך אמונה במקצוע ותחושת שליחות כחושפי אמת ומספקי מידע לציבור.

אבל, וזה "אבל" משמעותי, עיתונאים לא תמיד חשופים לאינטרסים הנסתרים ולמה שמתרחש במערכות שלהם עצמם.

והאינטרסים האלה נמצאים בכל מקום: לנוני אינטרסים שבאו לידי ביטוי בסיקור של "ידיעות" ו"Ynet", לפישמן "בגלובס", לאלוביץ "בוואלה"  וכן הלאה. בזכיינית "רשת" בערוץ 2, שתעבור בחודש הבא לערוץ 13, מחזיק בין השאר "חברי הוותיק" עידן עופר. עופר, נזכיר, גיבור "שיטת השקשוקה", בה חשפתי את המתנות שקיבל בעל ההון מהשלטון – הפעיל מכבש לחצים על כלי תקשורת כדי שלא יקרינו את הסרט. הטייקון איים במפורש על ערוצי טלוויזיה ורובם נסוגו מכוונתם לשדר את "שיטת השקשוקה". הסיפור אמנם נגמר בפיטוריי מערוץ 2, אבל בניצחון אדיר של הציבור על בעלי ההון (את הסיפור כולו תוכלו למצוא כאן). מאז, עידן עופר ממשיך לשלוט ב"רשת" ולצערי ממשיך לקדם את ענייניו האישיים בכלי התקשורת.

במהלך הקריירה צברתי לא מעט שונאים, בעיקר בעלי הון ופוליטיקאים שעשו מאמץ גדול  להסתיר את הקשרים המטיבים ביניהם. מי שעוקב וודאי נוכח לדעת שחלק נכבד מעשייתי מאז נבחרתי לכנסת נוגע לחקיקה בתחום ההון-שלטון-עיתון והשחיתות.  אני מאמין שנושאים אלו יותר מכל, מהווים סכנה ממשית לדמוקרטיה הישראלית. עופר הוא אחד משונאי וזו גם הסיבה שבמהלך 5 שנות כהונתי  כחבר-כנסת מעולם לא הופעתי באף אחת מהתכניות של "רשת" בערוץ 2.

העניין הזה מעולם לא הטריד אותי באופן אישי. יש ערוצים אחרים ומספיק כלי תקשורת נוספים, אבל המקרה הבא חושף טפח מהשיטה:

לפני כשנה, לראשונה, התקשר תחקירן תכנית אקטואליה ב"רשת" לדובר שלי והסביר כי העורך מעוניין לדון למחרת במסגרת התכנית בחוק שיזמתי וקידמתי בכנסת. כמובן שהדובר שלי הופתע מהבקשה, משך  שנים לא הגיעה אף פניה  מתכנית של  "רשת".  הדובר  הסביר לתחקירן בפירוט את  החוק וסעיפיו. בסוף השיחה שאל התחקירן אם יש חברי כנסת נוספים שחתומים על החוק ונענה בתשובה שלילית. לשאלה למה חשוב אם יש עוד חברי כנסת, התקבלה התשובה: "מגיע מחר מרואיין להציג התנגדות לחוק, אנחנו מחפשים מישהו שיגיע לדבר בעדו".

תשובה כזו דורשת הבהרה, שהרי לא סביר שיתקיים דיון בו יוצגו נימוקים נגד הצעת החוק שלי מבלי להציג את הטיעונים בעדה. לכן, הדובר שלי צלצל לעורך התכנית והתשובה הכנה הפתיעה גם אותנו: "אתה צודק, אין לי אפשרות להזמין את רוזנטל בגלל בעל השליטה בערוץ, אך אעשה מאמץ להציג את עמדתכם באופן הוגן בדרך אחרת" בעל השליטה כזכור, הוא עידן עופר.

אז כן, זה עדיין עובד ככה. יש עוד כמה דוגמאות דומות. אחת מהן ציינתי כאשר עלה נושא הרשימות השחורות ב"ידיעות אחרונות"  שגם בהן עסקתי . מן הראוי לציין כאן כי בעשור האחרון ישנה מגמה מעודדת של מודעות גבוהה שהביאה לשיפור משמעותי גם בהוגנות הסיקור  בחדשות 2 המוחזקת במשותף על ידי "רשת" ו"קשת" – עידן עופר ויצחק תשובה. ואם אפשר רגע לעצור ולהחמיא – זה בעיקר בזכותכם ובזכות המרשתת שמקשה על כלי תקשורת להתעלם מהתפתחויות משמעותיות.

ב-2013 דנו בכנסת בחוק הריכוזיות. תרומתי לחוק במהלך הדיונים נגעה בין השאר לעניין הזה. החוק נזכיר, נוגע לפירוק פירמידות האחזקות של הטייקונים הגדולים במשק הישראלי והביא, בין השאר, לפירוק האימפריות העסקיות של דנקנר, פישמן, לבייב וגם משפחת עופר. ריכוזיות מונעת תחרות וכולנו משלמים על כך ביוקר מחיה.  בוועדת הכספים ביקשתי להכניס גם הגבלות על האחזקות של בעלי ההון בכלי התקשורת וזה אכן נעשה.

בחודש הבא יושק ערוץ 13 של "רשת". עידן עופר מבקש כעת למכור את אחזקותיו ב"רשת" אותה קנה מלכתחילה כדי לקדם את עסקיו האחרים ולהשפיע על מקבלי ההחלטות. אלו חדשות טובות לעיתונות החופשית. שמח שחוק הריכוזיות שחוקקנו מתחיל תהליך של הפרדת הטייקונים מהתקשורת ומשחרר אותה מכבליהם.

הירשמו לעדכונים מהאתר