איטליה דווקא עולה למגרש

איטליה לא עולה למונדיאל בפעם הראשונה מזה 60 שנה, אבל היא מתייצבת ראשונה למגרש האירופי עם הצעת חוק חדשה למיסוי של ענקיות האינטרנט. איטליה הבינה, כמו עוד הרבה מדינות בעולם, שהשוק המקומי מפסיד ואילו רווחי ענקיות הטכנולוגיה יוצאים מארצם ללא מיסוי. בעיות המיסוי הללו הם נחלת העולם כולו וגם כמובן נחלתה של ישראל. בינתיים ישראל בוחרת להמתין ואין שום סיבה. כשם שישראל נמצאת בחוד החנית של ההייטק, כך גם בחקיקה, ראוי ורצוי שישראל תהיה אור לגויים. מיסוי, פיקוח, טיפול במונופולים והגנה על הפרטיות הם חלק בלתי נפרד מהרפורמה שיזמתי ואני מוביל שמטרתה להתאים את ישראל לאתגרי העתיד.

העיתון פייננשל טיימס פרסם היום שהסנאט האיטלקי העביר הצעת חוק חדשנית שמהותה החלת מס על ענקיות האינטרנט. עד סוף דצמבר השנה ההחלטה צפויה לעבור גם בבית הנבחרים האיטלקי במסגרת אישורי התקציב. משרד האוצר צפוי לתמוך בהצעה ואף באפשרות הרחבת החוק והחלתו על חברות איטלקיות. בכך הופכת איטליה להיות המדינה האירופית הראשונה שיוזמת מיסוי ואינה מחכה למהלך כלל-אירופי.

הצעת החוק האיטלקית מאפשרת החלת מס על שירותים דיגיטליים, וביניהם פרסום, שתקטע את הצלחת ענקיות הטכנולוגיה בהתחמקות מתשלום מסים. חמש מעשר החברות הגדולות בעולם בסיסן בעמק הסיליקון: אפל, אלפבית (חברת האם של גוגל), מייקרוסופט, אמזון ופייסבוק. ענקיות הטכנולוגיה אמנם הביאו עמן הרבה ברכה אך במקביל גם הפכו לברונים העושקים החדשים – מכניסים רווחי ענק, מתקטננים על מיסים ומתחמקים מהם. ומה שהפך את דפוס הפעולה שלהן לכל כך קל הוא העובדה שהחוק של היום מתאים לאתמול ובטח לא צופה את המחר.

במצב העניינים היום כמעט כל מדינה באירופה מפסידה הכנסות ממיסים של מאות מיליוני יורו בשנה משום שענקיות הטכנולוגיה אינן משלמות מיסים אלא דרך אירלנד, המדינה, שלמרבה ה"פלא", אחוז המיסוי בה הוא הנמוך באירופה ועומד על 12.5%. לדוגמא רווחיה של אלפבית באירלנד מגיעים לכמה עשרות מיליארד יורו בשנה (26.5 מיליארד יורו ב-2015), מיותר לציין שמספר המשתמשים במנוע החיפוש באירלנד עומד על פחות מ-5 מיליון. המצב לא שונה בהרבה גם בארה"ב שמדיניות המיסוי שלה מאפשרת לענקיות הטכנולוגיה רק להמשיך לגדול לממדי ענק.

מדינות רבות מנסות להתאים את החוק והרגולציה למצב העניינים, ברור לכל שהרשת אינה יכולה להישאר תחום נטול מיסים, מס על הפעילויות ברשת הוא בלתי נמנע כל עוד ענקיות הטכנולוגיה לא משלמות מיסים, לא מייצרות מקומות עבודה וממשיכות להרוויח. ההצעה האיטלקית מקפיצה את יכולתן של רשויות המס האיטלקיות לעקוב אחר רווחים דיגיטליים שיוצאים מהמדינה על ידי חיוב הבנקים בדיווח על עסקאות גדולות.

גם צרפת, בהובלת שר הכלכלה הצרפתי ברונו לה-מר ובתמיכת הנשיא מקרון, הציעה שענקיות הטכנולוגיה ישלמו מיסים לכל מדינה אירופית בהתאם לשוק שלה ולא באופן גלובלי דרך מדינה אחת באיחוד. ההצעה הצרפתית קיבלה את תמיכתן של כ-20 מדינות באיחוד וביניהן גם גרמניה, איטליה וספרד. ההצעה הצרפתית הובילה את האיחוד האירופי להכריז כי במהלך 2018 יציג כמה הצעות קונקרטיות, בין היתר כלל הנראה יוזמה בינלאומית שתוצג באפריל 2018 בוועידת שרי האוצר של ה- G20 בוושינגטון ותנסה לאחד חקיקת מיסוי בין אירופה, ארה"ב, יפן ומדינות אחרות.

עד עתה וכדאי לציין את זה, ענקיות הטכנולוגיה, כמו: אפל, אמזון ואלפבית, כבר הודיעו על נכונותן לשתף פעולה ולשלם מיסים ככל שידרשו בהתאם לחוק המקומי. אין ספק שפשוט זה לא, אבל דרך שיתוף פעולה זה יותר מאפשרי. האינטרס הוא שלענקיות הטכנולוגיה תהיה סיבה להישאר אך שהמדינות יוכלו להבטיח את כלכלתן.

כאשר נתח הפרסום באינטרנט הולך וגדל וחלקן של גוגל ופייסבוק הוא אדיר, מצטמצם כוחן של החברות המקומיות, זה בעייתי בשוק הפרסום, כמו גם בתחום התקשורת ובעוד תחומים. באיטליה למשל שוק הפרסום מגיע ל-2.5 מיליארד יורו בשנה, מתוכם 1.8 מיליארד מגיעים לגוגל, 200 מיליון לפייסבוק ולחברות המקומיות והאחרות נשאר נתח שוק של 500 מיליון יורו בלבד. זה המצב באופן כללי כמעט בכל העולם והוא לא מיטיב לא עם המשתמשים ולא עם המדינות, רק עם טייקוני הטכנולוגיה.

הירשמו לעדכונים מהאתר