מאזינה או לא מאזינה? זו לא השאלה

זוכרים את הפרק של חי בלילה שניסה לבדוק האם פייסבוק מאזינה לנו או לא? בניסוי 50 סטודנטים שוחחו ביניהם על נושא מסוים, בלי סלולארי פתוח או אפליקציה פתוחה, קיבלו בתוך דקות פרסומות בפייסבוק שקשורות לחתונה.

גם כשחזרו על הניסוי עם נושא אחר, חזרה בערך אותה תוצאה. לכאורה, המסקנה ברורה – פייסבוק מאזינה לנו ולא רק שהיא מאזינה לנו, היא גם משתמשת בתוצאות ההאזנה כדי למכור פרסומות.

למה לכאורה? או, כי בסופו של דבר זה נסיבתי בלבד, למרות שזה נשמע לנו הגיוני. בואו נתחיל עם השורה התחתונה – זה ממש לא משנה אם פייסבוק מאזינה לנו או לא. הסיבה שאנחנו לא רוצים שפייסבוק תאזין ברורה – זו חדירה לפרטיות שלנו שנעשית לצרכים מסחריים. אבל האמת העצובה היא שפייסבוק לא צריכה להאזין לנו, היא יודעת טוב מאוד מי אנחנו גם בלי וזה מה שמטריד. כמויות המידע שמצטברות בקופסא השחורה, שאוגרת נתונים ומצליבה אותם ללא הפסקה, הן אדירות ויוצרות פרופיל שגדולי חוקרי סוכנויות הביון לא חולמים עליהם אפילו בחלומות הוורודים שלהם.

הטענה שפייסבוק מאזינה לנו ומשתמשת בזה כדי להציג לנו פרסומות מותאמות מושמעת זה זמן, מגובה בעדויות של אנשים שדיברו על משהו ומיד נחשפו לפרסומות בנושא. כשהדברים האלה מתרחשים זה מעורר תהיות, אבל אולי זה רק צירוף מקרים ואולי זה כי כבר מכירים אותנו ואולי זה כי באמת מאזינים. מעבר לעדויות הנסיבתיות ולחשש של כולנו ש"המחשבים משתלטים על העולם", יש כמה דברים שבכל זאת צריך לקחת בחשבון:

  • פייסבוק הצהירה שאין בכוונתה להאזין לצרכים מסחריים ופרסמה הכחשות גורפות לשימוש בהאזנה למטרות מסחריות. תגידו שפייסבוק כבר נתפסה בשקרים? זה נכון, אבל זה שקר שממש לא שווה לה לשקר. לזה צריך להוסיף שהדלפות שווה כסף, מי שהיה חושף את פייסבוק היה מרוויח מזה יותר מאשר מפסיד, עובדתית אין עדויות כאלה. עקרונית פייסבוק יכולה להאזין לכל אחד מאתנו כשאנחנו פותחים את האפליקציה וזה גם מופיע בתנאי השימוש, הפרת אמון המשתמשים תהיה מחיר שהיא לא תוכל לשלם.
  • בואו נדבר במספרים, 1.15 מיליארד משתמשים נכנסים לפייסבוק כל יום, צוות אנושי לא יכול להאזין לכל המשתמשים וגם להוציא מזה מידע איכותי או עיבוד משמעותי, האזנה ממוחשבת כזו עלותה תהיה מטורפת, כזאת ששום פרסומות לא באמת יכסו. יותר מזה, מהאזנה פייסבוק לא תלמד מאתנו הרבה יותר ממה שהיא כבר יודעת, אז לא שווה לה להשקיע בפרויקט האזנה גלובלי כזה.

קוראים אותנו כמו ספר (פנים) פתוח

אז לא, זה לא אומר שפייסבוק הוא ארגון פילנתרופי שכולו עשיית טוב בעולם, להפך, פייסבוק היא טייקון ידע שכוחו בלתי נתפס. אבל יותר מזה – זה אומר שאנחנו כבר מספקים להם כל כך הרבה אינפורמציה באופן התנדבותי שאולי שווה לשקול את האפשרות שהם לא מאזינים. יחסית למי שיודע עלינו כל כך הרבה, להאזין לנו זה משעמם, גם ככה קוראים אותנו כמו ספר (פנים) פתוח.

הנקודה היא שבין אם בהאזנה ובין אם לאו, קיבלנו מענקיות הידע המון דברים טובים, אבל גם מסרנו להם מידע ונתנו להם כוח חסר פרופורציות. כוח כזה, ללא פיקוח וללא הגנה על המשתמש יש בו פוטנציאל משחית ופגיעה אפשרית בדמוקרטיה. הדרך הנכונה היא למצוא את מערכת האיזונים והפיקוח שיאפשרו לטייקונים להעניק את השירותים, לאזרחים לשלוט במידע שלהם ולמדינה לפקח על הנעשה בשוק.

האזנה או לא האזנה? זו לא השאלה. השאלה היא איך תתמודד ישראל עם האתגר הזה והדרך מתחילה ברפורמה מקיפה.

הירשמו לעדכונים מהאתר