שתיקת הכבשים

אתחיל בנימה אופטימית – המשפט של קירשנבאום וגודובסקי הוא ניצחון שלטון החוק על השחיתות וככזה הוא תעודת מצוינות למערכת המשפט ורשויות אכיפת החוק. ישראל חייבת ללחום בלי פשרות מול כל גילוי של שחיתות וזו גם בדיוק הסיבה שבגללה כל איש ציבור צריך היום לחזק את ידי המשטרה, הפרקליטות ובתי המשפט. יחד עם זה מומלץ לשים לב שהשתיקה מכיוון הקואליציה היא תעודת עניות מצערת, בטח אם לוקחים בחשבון עד כמה נרחבת ועמוקה פרשת השחיתות שלפנינו, כמוה לא הייתה מעולם בהיסטוריה של המדינה.

המנדט המוענק לכל איש ציבור, ובוודאי נבחר ציבור, הוא מבוסס אמון. אמון זה הוא הדבר הכי חשוב שיש לנו כנבחרי ציבור ועלינו מוטל לשמור עליו מכל משמר. לכן, כל פרשה כזו צריכה לזכות בגינוי מקיר לקיר – אופוזיציה וקואליציה כאחד. ומה מגיע מספסלי הקואליציה? שקט. השקט הזה הוא בלתי נסבל. השקט הזה גם מתחזק את השתיקה הציבורית שאסור שתהיה נוכח שחיתות ובטח שחיתות בעוצמה שכזאת.

למה? כי מהפרשה הזאת עולה שכדי להטות החלטות שלטון, כל מה שצריך זה כיס מספיק עמוק ושחיתות לא מגיעה ביותר מושחת מזה. זה מזכיר משטרים טוטליטריים שמנצלים את כוחם במקסימום למען נהנתנות וזונחים את האינטרס הציבורי תמורת בצע כסף בזמן שהמדינה מתפוררת. כסף תמורת החלטות שלטון, או העברות תקציביות, זה בדיוק המקום ממנו כל מדינה דמוקרטית שוחרת מנהל תקין תרחק. כי בינינו, אין תסריט מדאיג מזה, עצם קיומו הוא התפרקות שלטון החוק.

לא יודע למה דגדג לי באצבעות לכתוב את זה, אולי, רק אולי, התעוררו בי המחשבות האלה כששמעתי את דבריו של התובע עו"ד ד"ר מאור אבן-חן בפתיחת שלב ההוכחות במשפט של פאינה קירשנבאום, סגנית שר הפנים לשעבר, ודאוד גודובסקי, לשעבר מזכ"ל מפלגת ישראל ביתנו:

"נתחים מתקציב המדינה עצמו, חולקו כתמורה לשוחד. לא על ידי לבלר, לא על ידי פקיד, לא על ידי עוזר – אלא על ידי המחוקקת עצמה"

תעשו טובה לעצמכם ותקראו את זה שוב. במילים הכי פשוטות – כסף תמורת העברת תקציבית, בלי בושה, בלי עכבות והכי גרוע – באופן שיטתי.

שיטה  – לא פחות. ומסתבר שגם אחת שעובדת: תקציבים מועברים בהסכמים קואליציוניים והעברתם למטרות שונות נעשית בהתאם לשיטת "כל המרבה בשוחד, הרי זה משובח". שיטה שאף העניקה למוציאה לפועל "מוניטין" כ"אשת הברז" – זו החולשת על ברז התקציבים וכטוב ליבה בשוחד מחלקת אותם. המשאבים של כולנו הופכים לאבן שואבת לרווח פרטי – והרי לכם שחיתות שכולה על חשבוננו, הרי בכסף הזה אפשר היה לשפר עוד שירות ציבורי.