על שחיתות וביטחון

יש המון בעיות עם שחיתות, אבל אחת מהן עלתה בבירור בסוף השבוע האחרון. שחיתות פוגעת באמון הציבור ולכן היא משפיעה ועוד איך, גם ברגעים של איום בטחוני כמו זה שאנחנו נמצאים בו כעת. העובדה שיש אנשים שמביעים ספק לגבי כושרו של ראש הממשלה לנווט את ישראל במצב העדין שבו אנחנו מצויים, מוכיחה ששחיתות היא בהחלט עניין של ביטחון לאומי

משהו לא טוב קורה פה – ישראל עומדת בפני משבר בטחוני בצפון שלא ברור כיצד יתגלגל ויותר מדי אנשים לא מאמינים שראש הממשלה כשיר להחליט בנושא. זה לא עניין של פוליטיקה – זה מהותי לכולנו ומעיד על סדקים בחוסנה של ישראל דווקא ברגעים קריטיים ועל זה אני רוצה להתעכב.

למי שאומר שזה לא הזמן לדבר על שחיתות, אני עונה שטעות בידו וההסבר פשוט – שחיתות אינה רק קידום אינטרסים אישיים על פני אינטרסים ציבוריים, היא מפוררת את מערכת האיזונים והבלמים הדמוקרטית. היא יוצרת נזק היקפי שבשורתו התחתונה נוגע במקום הכי בסיסי שלנו – האמון הציבורי במשרתי הציבור, וכשהאמון הזה נשבר הוא פוגע מערכתית ביחסו של האזרח למדינה וכאן מתחילה הקריסה. אנחנו לא שם, אבל שימו לב מה קרה בסוף השבוע האחרון ואל תתעלמו מהכתובת על הקיר.

אחרי סוף שבוע לא פשוט של הסלמה משמעותית במצב בצפון – אחרי שמל"ט איראני חדר לשטח ישראל, ישראל פותחת במתקפה על מתקנים אירניים וסוריים ומטוס חיל אוויר מופל, ואנחנו מוצאים את עצמנו על קו תפר שבין אפשרות של מלחמה אזורית ובין אפשרות של חיזוק ההרתעה הישראלית ובידוד האירוע ומניעת הסלמה.

זה מצב נפיץ ובעל משמעות עצומה לכולנו. אידיאלית היה אמור להיות כאן קונצנזוס ציבורי חד משמעי שהביטחון שלנו מופקד בידי האנשים הראויים ביותר ושהפעולות שנעשות בדרג המדיני והביטחוני הן הטובות ביותר. בפועל יותר מדי אנשים מביעים ספק ביכולתו של ראש ממשלה, שנתון תחת חקירות, לנהל את העניינים.

כישראלי אני מודאג כשאנשים תוהים אם ההסלמה הזאת, עם פתיחת השבוע בו אמורות להתפרסם המלצות המשטרה בעניין ראש הממשלה, היא לא ניסיון "לכשכש בכלב", אתם יודעים – למנף סיטואציה ולהציג אותה כמצב עניינים וכך להסיט את תשומת הלב ממה שעל סדר היום. אני מודאג כשאנשים תוהים, חלקם בקול רם, אם ראש ממשלה שעסוק בחקירותיו יכול באמת לעסוק בביטחון כאילו אין חקירות. זה מדאיג כי זה מוכיח שכעומק השחיתות כך עומק הפוטנציאל למניפולציה וכשמגיעים לשם נסדקת מהות חיונית בדמוקרטיה – נסדק האמון הציבורי.

האמון הציבורי הוא הבסיס לעבודתו של כל נושא משרה ציבורית, על האמון הזה אנחנו אמונים לשמור, עליו מבוסס המנדט שניתן לנו. את האמון הציבורי אפשר להמשיל למרכיב חיוני של השמן העובר בעורקי רשויות המדינה השונות, כשהשמן הזה הולך ומתמעט זה סימן שמשהו מאוד לא טוב עובר עלינו, שדרוש פה תיקון מהותי. זה מה שקורה שחקירות ראש הממשלה נמשכות כמו סאגה שאין לה סוף, זה המחיר של שחיתות, ואפילו רק חשדות לשחיתות. האזעקה שנשמעה בצפון היא אזעקה לכולנו וגם ההוכחה שבין אם נרצה ובין אם לא חקירות ראש הממשלה פוגעות בכולנו.

כי אם יש משהו שצריך להיות ברור לכולנו הוא שתהיות אלה מוכיחות עד כמה מזיקה השחיתות, ואפילו רק חשד לשחיתות. היא יוצרת ספק שמביא לתהיות גם במקום הכי חשוף שלנו – הביטחון. כשמתערער האמון במי שנמצא בראש המערכת, המוכנות לעשות למען המדינה נפגעת – זה מערער את היסודות עליהם חברה בריאה במדינה דמוקרטית נבנית, זה פוגע בישראל וזה מסוכן.

קיומם של הקולות האלה מעיד שעכשיו עוד יותר מתמיד, יש להמשיך בסדר היום, להביא לפרסום ההמלצות של המשטרה. העננה שרובצת מעל ראש הממשלה מטילה צל על כולנו ופוגעת בחוסנה של מדינת ישראל להתמודד עם האתגרים שניצבים בפניה והם רבים.

הירשמו לעדכונים מהאתר