לייעץ או למסמס? זו השאלה

בין אם הידיעה על הקמת עוד צוות בחינה לנושא פרשיות נתניהו נכונה ובין אם לא, היא שוב מעלה את התחושה המוכרת של מסמוס וזה בעיקר כי חל פיחות אמיתי במעמד היועץ המשפטי לממשלה

היום התבשרנו שמנדלבליט שוקל הקמת צוות בחינה, צוות שתפקידו להיות "פרקליטו של השטן" ולבחון עד כמה חזקות טענות הפרקליטות, לכאורה אפשר לומר שתיק ציבורי כל כך מהותי ראוי שייבחן בשבע עיניים, אבל כשהחקירות בעניינו של ראש הממשלה נמשכות כל כך הרבה זמן, זה בעיקר מרגיש כמו מסמוס. והנה לכם הבעיה העיקרית של עידן נתניהו – אבדן האמון במערכת החוק.

אין לי ספק כי מנדלבליט, אם יידרש להכריע בנושא, יעשה בחירה מקצועית, זו אינה הנקודה. הנקודה היא שתפקידו של היועץ המשפטי נפגע לפחות בעין הציבור וזו בעיה. כאשר עולות תהיות האם יכול להיות שהיועץ המשפטי עשוי למסמס את חקירות ראש הממשלה ולמשוך אותן עד כמה שניתן לטובתו של ראש הממשלה, אי אפשר שלא לתהות אם לא נשבר כאן אינטרס ציבורי מהותי.

זו דרכה של שחיתות היא לא רק בעייתית בפני עצמה, היא כמו חלודה, מחלחלת ופוגעת באמון הציבורי ברשויות החוק, רק שהאמון הציבורי הזה הוא מהותי, זה אינטרס של כולנו ואסור לנו לקבל את זה כמובן מאליו. לא צריך להיות מצב בו אנחנו תוהים לגבי יועץ משפטי, תפקידו כשומר סף הוא להגן עלינו מפני השלטון ולהוות מעצור שמגביל את כוחו של השלטון.

צריך להודות שאחד המקורות לבעייתיות הזאת הוא הדואליות בתפקיד היועץ המשפטי לממשלה שצריך ללוות את ראש הממשלה, לייעץ לו ולהגן על החלטותיו בתפקידו כיועץ משפטי לממשלה ומצד שני גם צריך להכריע בעניינו בתפקידו השני כראש התביעה. זה לא רק עומס עצום של תפקידים וסמכויות זה גם במידה מסויימת ניגוד עניינים.

נכון, 70 שנה המדינה מתנהלת כך כאשר היועץ המשפטי לממשלה הוא גם התובע הראשי, אבל עם השנים אנחנו רואים עד כמה הנושא הזה סבוך ולא פשוט ועד כמה זה הולך ומסתבך. הפתרון שאני מציע פשוט, ואגב עובד מצוין בארצות הברית – פיצול התפקיד לשני תפקידים: ראש התביעה והיועץ המשפטי לממשלה. זה ימנע כל מראית עין בעייית וגם יביא להקלת העומס העצום המוטל על מי שנושא בתפקיד היועץ ויהא היועץ המשפטי, מוכשר ככל שיהא.

אחת הבעיות העולות מכל פרשיות ראש הממשלה היא הסחבת, התחושה שכל הסיפור הזה נמרח הרבה יותר מדי זמן ומטיל צל כבד לא רק על ראש הממשלה אלא על ענייני המדינה כולה. לו היה אדם שזה כל תפקידו, האם הדברים לא היו נראים אחרת? האם זה לא היה פועל למעשה גם לטובת המדינה וגם לטובת איש הציבור החשוד?

תחשבו על זה – תובע מיוחד לנבחרי ציבור, עצמאי ובעל כל הסמכויות הקשורות לחקירת נבחרי ציבור, להגשת כתבי אישום במקרה הצורך וניהול התביעה. מהלך כזה יסייע לזרז את התנהלותן של חקירות ויגביר אמון הציבור משום שאינו משרת אמון של ראש הממשלה.