ממשלה ללא בושה

כל פעם שאני חושב שהקואליציה הגיעה לתחתית, אני מגלה שטעיתי ושיש עוד לאן לרדת. אין גבול שלילי שהקואליציה הזאת לא תעצור לפניו, אין רף בושה – הכל מותר.

לא הספקנו להתאושש מהצעות החוק האומללות של מושב החורף ומושב הקיץ כבר מצליח לייצר שיאים חדשים – מפסקת ההתגברות דרך הפטור ממס לנתניהו, הצעת החוק של אמסלם שהפרקליטות לא תוכל לערער על פסקי דין בעבירות פליליות שעונשן מתחת ל-10 שנים וביניהן עבירות שוחד ועד להצעה של אליטוב – איסור תיעוד חיילי צה"ל בשטחים.

הצעת החוק על איסור תיעוד חיילי צה"ל בשטחים מביכה, ממש כך. כאזרח וכחבר כנסת אני מתבייש שבמדינה דמוקרטית הצעת חוק כזו בכלל עולה על הפרק, והעובדה שהיא עברה את אישור ועדת השרים לחקיקה ותעלה לקריאה טרומית בכנסת היא רגע עלוב במיוחד.

אם הטיעון הוא שההצעה תעבור שינויים מהותיים בשלב הוועדה אז מה הטעם להעביר את החוק? מה הצעד הזה נועד לשרת? הרי אין שום היגיון לקחת הצעה קיצונית וחסרת היגיון הפוגעת בעקרונות דמוקרטיים ושלא ניתן להגן עליה ולהעביר אותה כי היא תעבור שינוי. אם היא צריכה שינוי שתשונה לפני שלב העברתה בוועדת השרים לענייני חקיקה.

החוק כמו שהוא היום בעיקר מרגיש כאילו לישראל יש משהו להסתיר. אצלנו, במקום בו מתגאים בצבא המוסרי ביותר בעולם, אוסרים על תיעוד פעילות צה"ל בשטחים. למה?

זו לא רק פגיעה בארגוני זכויות אדם, בכוח ההגנה של ישראל על פעולותיה, זו גם פגיעה בעיתונות. איפה עובר הקו? לא ברור. הצעה חצי אפויה שבעיקר פוגעת בישראל ובכוח העמידה שלה מול טיעונים על פגיעה בזכויות אדם.

החוק הזה, כמו חוקים רבים והזויים לא פחות, לא יעבור. לא רק אני אומר את זה, גם היועץ המשפטי לממשלה אומר את זה. הצעת החוק הזו כמו עוד הצעות חוק רבות ואומללות מבית מדרשה של הקואליציה היא הצעת חוק של אנשים שלא מעניינת אותם דמוקרטיה או שלטון חוק. מה שמעניין את מי שתומך בהצעת החוק הזו היא התחרות הלא סמויה בינם לבין עצמם מי יותר קיצוני כדי לקרוץ ל"בייס".

המצלמות במרחב הציבורי הן כלי אפקטיבי נגד עוולות, הן כלי אפקטיבי לתיעוד, בתוך ישראל וגם בשטחים. הטלפונים שנשלפים, העיתונות שמסקרת אלה כלים טובים וחשובים שמסייעים לנו לשמור על המדינה שלנו דמוקרטית, שנותנים כוח ומידע לציבור. הממשלה הזו לא אוהבת כלים אפקטיביים כמו שהיא לא אוהבת שומרי סף. כל מנגנון או כלי שמחזק את הדמוקרטיה, הממשלה הזו ששה לבטל. החשכה מעולם לא היתה פתרון, הממשלה הזו בעיקר רוצה להחשיך, אנחנו לא ניתן לה.