טובות הנאה למושחתים

"נגן על ראש הממשלה על אפכם ועל חמתכם", אמר מיקי זוהר ובעצם התכוון "נשלם לראש הממשלה על קצבותיכם ורווחתכם" וזאת לצערי השורה התחתונה שעלתה אתמול מוועדת הכספים. כי מה כבר אפשר לתת לראש ממשלה שיש לו הכל וחשוד בשוחד? עוד טובות הנאה כמובן

מתוך הדיון בוועדת הכספים

עוד לא עברו חמישה ימים מהגשת כתב האישום נגד הגברת נתניהו, וביום שני השבוע כבר הגיע מיקי "ילד שלי מוצלח" זוהר לוועדת הכספים, בשליחות המשפחה, לחלוב עוד קצת מקופת המדינה לטובת הוצאותיה הפרטיות.

במדינה בה אנשים לא סוגרים את החודש, הפערים בין פריפריה למרכז מתרחבים, קצבאות הנכים מזדחלות על מדרגות, חושבים נבחרי הציבור שוויתור לראש הממשלה על מיסוי הוצאותיו הוא מטרה צודקת. למה? לכם מוותרים על מיסים רק כי אתם אזרחים טובים? ראש הממשלה אמור להיות ראשון בין שווים, לא מורם מעם.

אין ספק שבמסגרת תפקידו של ראש הממשלה חלק מההוצאות, החלק הציבורי הכרוך במילוי תפקידו בלבד, ראוי שיהיה פטור ממס, אך לשם כך יש לייצר תחילה הפרדה ברורה בין הוצאות ציבוריות להוצאות פרטיות. לשלם עבור אירוח רשמי? אדרבא, לשלם עבור השתכשכות בבריכה? לא.

עוד לא עבר שבוע מהגשת כתב האישום נגד הגברת נתניהו, היום כבר הגיע מיקי זוהר לוועדת הכספים בשליחות המשפחה לחלוב עוד קצת מקופת המדינה לטובת הוצאותיה הפרטיות. לפי החוק שהעביר בקריאה ראשונה – לא רק שתמשיכו לשלם את כל הוצאותיהם הפרטיות, כולל ריהוט הוילה והמים בבריכה הפרטית, בקרוב גם המס יושת עליכם.אויש למה אתם קטנוניים עכשיו. כשטייקונים ובעלי הון משלמים, לא טוב לכם, כשאתם משלמים, גם לא טוב? הבריכה הרי לא תמלא את עצמה…

‎Posted by ‎מיקי רוזנטל‎ on‎ יום שני, 25 ביוני 2018

הקופה הציבורית נועדה לצורך מילוי התפקיד לא כדי לרפד את חייו של ראש הממשלה ובני משפחתו. אם החוק לא יציין את ההבחנה הברורה בין הוצאות ציבוריות לפרטיות, החוק הזה לא עשה כלום.

הבעיה היא שלפי החוק, שאושר בוועדת הכספים לקריאה ראשונה – לא רק שנמשיך לשלם את כל הוצאותיהם הפרטיות, כולל ריהוט הווילה הפרטית בקיסריה והמים בבריכה הפרטית, בקרוב גם המס על ההוצאות יושת עלינו.

לאהוב את ראש הממשלה ולהגן עליו זה דבר אחד, להעניק לראש הממשלה זכויות יתר על חשבון הציבור זה כבר עניין אחר לגמרי. ראש ממשלה חזק לא צריך שיגנו עליו מפני מיסים, הוא צריך לתת דוגמא ולא להיות הראשון לקבל הקלות. ראש הממשלה צריך היה להיות ראש הממשלה להתנגד להטבה המבישה הזאת שמסמנת בעיקר חוסר שוויון.

יותר מזה, בתקופה בה ראש הממשלה חשוב בשחיתות הקשורה גם לנושא חוסר ההבחנה בין הוצאות פרטיות להוצאות ציבוריות, בין מתנות לגיטימיות ובין מה שמריח כמו שוחד ומרמה, כל הצעת חוק הקשורה להטבות הקשורות לתפקידו של ראש הממשלה צריכות להיעצר או לחול על ראש הממשלה הבא. כן, במקרה הזה לעיתוי יש חשיבות מרובה, לא מפנקים ראש ממשלה חשוד בשחיתות בטובות הנאה.

אבל למה להיות קטנוניים? הרי כשטייקונים ובעלי הון משלמים, לא טוב לכם, כשאתם משלמים, גם לא טוב? הבריכה הרי לא תמלא את עצמה רק מלהשתין מהמקפצה.