בג״צ תחת מתקפה

‎למה באמת הימין במתקפה מאורגנת נגד בג״צ?
‎ובכן – יש תנועת מלקחיים המבקשת לרסק את בית המשפט העליון: מחד – אלה המבקשים להפוך את ישראל ליותר יהודית ופחות דמוקרטית. מאידך מתייצבים אלו שנמאס להם מ״ההפרעות״ לשלטון לשלוט ללא הגבלה. הראשונים מבקשים להקים פה מדינה בה לפחות שני סוגי אזרחים, עם עדיפות ניכרת ליהודים. אחיהם גורסים שכל הבלאגן הזה של מוסדות שמפריעים לשלטון מיותר – ולכן הם מבקשים להגביל את ״הבירוקרטיה״ של מוסדות הביקורת – בתי המשפט, מבקר המדינה והתקשורת.

‎תשאלו את עצמכם באיזו מדינה אתם רוצים לחיות? בכזו שהשב״כ יודע בכל רגע היכן אתם ומה עשיתם? במדינה שראש הממשלה יכול להטיל עליכם גזרות וצווים שרירותיים? במדינה שתכפה עליכם מנהגים נגד צו מצפונכם? כל אחד מאיתנו נקלע למצב שבו רשות ציבורית מקבלת החלטה שרירותית בעניינו. למי נפנה כשאנחנו נותרים חסרי-אונים? ובכן לבתי המשפט ומערכת החוק.

‎למדינה ולרשויותיה כוח עצום. השלטון מקבל החלטות שגוזרות את גורלנו: הוא מפעיל כוח ואלימות באמצעות המשטרה, גובה מסים כרצונו, שולט במערכת החינוך, מחליט האם ואיזה טיפול רפואי נקבל, מה יעלה בגורל הפנסיה שלנו – או בקיצור משפיע על החיים שלנו באופן דרמטי.

‎מה שמגביל את השלטון מלהשתמש לרעה בכוחו הוא החוק ושומרי הסף המפרשים אותו. ממבקר המדינה, דרך היועצים המשפטיים ועד השופטים. בעיקר שופטי בית המשפט העליון. ולכן הם נמצאים במוקד המתקפה הימנית. השופטים מפרשים את המקרים שאינם מפורשים בחוק או פוסלים חוקים המפלים בין אזרחים ורומסים את זכויותיהם. כך הם מרסנים את השלטון, שלו כאמור עצמה כמעט בלתי מוגבלת.

‎זה בדיוק מה שמפריע לנתניהו ולאנשי ימין. בשנים האחרונות חוקקו חוקים של ״אצבע בעין״, דווקאים, כדי שהשופטים יפסלו אותם והם יוכלו להמאיס את בג״צ ולחסל את תפקידו החשוב בחברה הישראלית. כדי שהיהודית תגבר על הדמוקרטית וכדי שהאזרחים ישארו בלי כלים להתגונן בפני הממשלה!

אל תקנו את התירוצים על ״משילות״ או ״ציונות״ או ״רצון העם״. בסך הכל רוב הימין רוצה פחות דמוקרטיה, פחות זכויות אזרח ויותר כוח לשלטון. אל תטעו. זה לא בשם הציונות, זה בשם הציניות השלטונית – לפעמים זה מבלבל!

הירשמו לעדכונים מהאתר