הון-שלטון

שיטת השקשוקה – הסרט המלא

95 דק
אורך הפרק

מסך מלא

תקציר הסרט

הסרט בוחן לראשונה את הקשר בין ההון לשלטון במדינת ישראל דרך הקשר בין גורמי ממשל ועיתונות לבין משפחת עופר. הסרט עוקב אחר הדרך שבה מכרה המדינה נכסים למשפחת עופר כמו מפעלי ים המלח, צים ובז"ן. בין היתר נשאלת השאלה מדוע שילמה המדינה למשפחת עופר סכום של 568 מיליון ש"ח תמורת בתי הזיקוק כאשר הם שייכים למדינה. בסרט שלל דוגמאות לכך שאותם פקידי ממשל שביצעו את העסקאות השנויות במחלוקת בשם מדינת ישראל עם משפחת עופר, התמנו לאחר פרישתם מהמגזר הציבורי לעובדים בכירים בקבוצת האחים עופר. הדוגמה הבולטת לכך בה מתמקד הסרט היא מינויו של החשב הכללי לשעבר במשרד האוצר, ניר גלעד, לתפקיד מנכ"ל החברה לישראל. וזאת לאחר חתימת הסכם זיכיון של המדינה עם האחים עופר, שעורר מחלוקת ציבורית ניכרת וספג גם ביקורת חריפה מצד מבקר המדינה.

הסרט מציג גם את היחסים ההדוקים בין בכירים במגזר הציבורי והתקשורתי לבין האחים עופר, ידידות קרובה שמתגמלת את שני הצדדים ומראה כיצד נמנעים תחקירים על מקורבים לאחים עופר באמצעות אנשי מפתח בעיתונות הישראלית.

שמו של הסרט נגזר מדברים שאומר במהלכו עורך הדין רם כספי שייצג את החברה לישראל (שבשליטת משפחת עופר) מול המדינה במשא ומתן על רכישת חברת "צים". כספי סיפר שלקחו את הצעות המחיר השונות ועשו מהן "שקשוקה", וכך נקבע המחיר הסופי, שהיה נמוך מאוד ביחס לשווייה האמיתי של חברת הספנות.

כבר בשלב הפקת הסרט הוגשה על ידי משפחת עופר תביעה נגד יוצריו מיקי רוזנטל ואילן עבודי. במשך כשנה, אף תחנת שידור ישראלית לא הסכימה במשך לשדר את הסרט כאשר משפחת עופר איימה בתביעות על כל מי שיעז לעשות כן. הסרט הוקרן תחילה בסינמטקים, באירועים וכנסים שונים, ולאחר מכן גם בכנסת וזכה להצלחה גדולה. ב-28 ביולי 2009, כשנה לאחר הקרנת הבכורה של הסרט, הוא שודר בערוץ הראשון.

לעמוד הסרט בIMDB

שיטת השקשוקה בויקיפדיה