חוק "לבנת פורן" – הצדק ניצח

חוק "לבנת פורן": הגבלת שכר הטרחה של מתווכים בקבלת קצבה מהביטוח הלאומי

זה היה אחד הקרבות הקשים והארוכים שניהלתי בכנסת. משך כשנתיים התייצבתי כמעט לבדי מול גדודי אינטרסנטים, רשת צפופה של מקושרים וקשרים, גייסות של לוביסטים ויחצנים והון עתק שהושקע בטרפוד החוק שיזמתי ומטרתו פשוטה: להגן על הקצבה שמקבלים נכים מהביטוח הלאומי שהמאכרים גזרו עליה קופון שמן.

הצדק ניצח. מאז נכנס החוק לתוקף רוב הקצבה נותרת בידי אלה הזקוקים לה. החוק חתך במחצית את עמלת התיווך. זעקות הקוזק הנגזל של לשכת עורכי הדין לפיהן החוק ימנע מימוש זכויות התבררו כשטות מוחלטת. השקרים של חברות התיווך שהחוק יחסל אותן כלכלית התבררו כערימת בדיות. הן ממשיכות לפעול, לפרסם ולהרוויח (ברוב המקרים שלא לצורך, אפשר לקבל את אותו שירות בחינם).

מה קובע החוק?

  • החוק מגביל את שכר הטרחה שחברות למיצוי זכויות/עורכי דין/יועצי מס/רואי חשבון ("מייצגים") רשאים לגבות עבור טיפול בתביעה מול הביטוח הלאומי.

  • שכר טרחה אחד יגבה עבור סיוע או ייצוג במספר תביעות שעניינן זהה.
  • מועדי תשלום שכר טרחה נקבעו בחוק (לא תשלמו לפני שתקבלו קצבה).
  • תשלום שכר הטרחה יופסק במקרה של פטירת המבוטח.
  • אתם רשאים לבטל הסכם לסיוע או ייצוג בתביעה לגמלה מהמוסד לביטוח לאומי בתוך 7 ימים מיום שחתמתם על הסכם.
  • שמנו קץ לחוזים עם אותיות קטנות וניסוחים שאת פשרם קשה להבין. החוק קובע נוסח אחיד להתקשרות עם מייצג.
  • אתם זכאים לסיוע משפטי בחינם מטעם האגף לסיוע משפטי אם נתבעתם על-ידי המייצג.
  • כדאי לדעת: ניתן לקבל שירותי חינם במיצוי זכויות במקום השירותים הניתנים על-ידי עורכי דין פרטיים וחברות פרטיות למימוש זכויות. (הפניה למרכזי "ידי מכוונת")

לפירוט המלא באתר הביטוח הלאומי

מתנגדיו הכוחניים של החוק

במהלך חודש דצמבר 2014 הופיעו בכל העיתונים הגדולים בישראל מודעות ענק בצבעי שחור ואדום בולטים שבהן נכתב: "אזרחי ישראל, חשבתם שלממש את הזכויות שלכם מול הביטוח הלאומי היה קשה עד היום? בגלל המחטף של ח"כ מיקי רוזנטל זה יהיה קשה הרבה יותר. החוק החדש טוב לקופת האוצר – רע לאזרחים". המודעות הללו היו שיאה של מתקפה מרושעת ושקרית שהושקעו סכומי עתק כדי לטרפד את החוק. המוני  לוביסטים ויח"צנים מטעם החברות למימוש זכויות ולשכת עורכי הדין פשטו על לשכות הח"כים והשרים והלעיטו אותם במידע שקרי על החוק. המאכרים רכשו שטחי פירסום בכלי התקשורת, קנו מומחים, חוות דעת וניירות עמדה מופרכים והם כמעט הצליחו במזימתם. ב"סיוע" קשריו של שר הביטחון (אז ח"כ) אביגדור ליברמן ומי שהיה מזכיר הממשלה ולוביסט מרכזי נגד החוק, משה ליאון. חלית? נפצעת? תשלם: כך עשו ליברמן וליאון סיכול ממוקד לחוק לבנת פורן. תהליך החקיקה בכנסת ה-19 נעצר למרות שעבר את אישורה של ועדת העבודה והרווחה בכל הקריאות ואת החוק השלמנו רק בכנסת ה-20.

 

השוק הפרוץ של מימוש הזכויות הרפואיות

הכל החל בתחקיר שהכנתי לתוכנית "המקור" בערוץ 10, זמן רב לפני שנבחרתי לכנסת. (קישור לתחקיר)  התמונה שעלתה ממנו היתה עגומה:  מדובר בשוק מלאכותי לגמרי, שנוצר בשל השירות הלקוי שנותן הביטוח הלאומי לפונים אליו. השוק מגלגל מאות מיליוני שקלים בשנה ומפרנס חברות רבות, כגון לבנת פורן וזכותי, וכן עורכי דין רבים. אלה גבו עמלות מופרכות של 20%–30% מקצבת הביטוח הלאומי של הנזקקים שנעזרו בשירותיהם.

במשך שנים התנהל השוק הזה בצורה פרוצה לחלוטין, ללא כל פיקוח על שכר הטרחה. הלקוחות התבקשו לשלם עבור השירות מתוך סכום הקצבה המהוון לארבע וחמש שנים קדימה. יש מתווכים ועורכי דין שהגדילו לעשות, והחתימו את הלקוחות על שיעור מסוים מהקצבה לכל החיים. הבנתי שאת הניצול המחפיר של אותם זכאים צריך להפסיק. לאחר בחירתי לכנסת התחלתי לפעול למימוש חוק שיגביל את שכר הטרחה.

תהליך החקיקה

כדי לסכל את הרפורמה ולשמר בידיהם הון עתק – הפעילו מתנגדי החוק מערכת לחצים ולוביזם חסרת תקדים בהיקפה בהשקעה כספית של אדירה.  בין היתר נשכרו על ידי לשכת עורכי הדין והחברות למימוש זכויות 3 חברות לובי: "פוליסי", "גלעד לובי" ו"אימפקט לובי" ובנוסף שני  משרדי יחסי ציבור.

כדי להבטיח את טרפוד החוק שכרו האינטרסנטים גם חבורה של יועצים מקושרים, ממלאי תפקידים ציבורים בכירים לשעבר כגון עובד יחזקאל, מזכיר הממשלה לשעבר, משה ליאון, גם הוא מזכיר ממשלה לשעבר, נורית אלשטיין, היועצת משפטית של הכנסת לשעבר, דרור שטרום, הממונה על ההגבלים העסקיים לשעבר, מייק בלס, משנה ליועץ המשפטי לשעבר, וכן חבורה עצומה של עורכי דין.

"המומחים מטעם" נשלחו להשפיע על שרים וחברי כנסת. עורכי דין,  חברי מרכזי מפלגות, נשלחו להזכיר לח"כים שבסוף כל קדנציה יש פריימריס ולא כדאי להם לתמוך ברפורמה, למרות שהיא משרתת את טובת הציבור.

החוק זכה לתמיכת משרד המשפטים, משרד הרווחה ונחקק בסיוע הייעוץ המשפטי של הכנסת. הדיונים על החוק היו ממושכים ומקצועיים ובאופן חסר תקדים שכרה הכנסת רואה חשבון חיצוני וניטרלי שבדק את הטענות של החברות ועורכי הדין והפריך את רובם. זה לא מנע מהלוביסטים לעוות את הנתונים שמצא המומחה העצמאי וגם הדיונים הממושכים בוועדה (בהן נהדפו רוב טענות האינטרסנטים) לא הפסיק את מסע הלוביזים האגרסיבי והמכוער.

בעיני זו היתה דוגמה ברורה לאופן שבו משפיע ההון על השלטון. משה ליאון, מקורבו של ח"כ אביגדור ליברמן (שהאחרון אף הריץ אותו לראשות עיריית ירושלים) קיבל תשלום נאה לסכל את החוק, וליברמן הצליח רגע לפני ההצבעה האחרונה ובטרם הכנסת ה-19 התפזרה למנוע את השלמת החוק, אל אף שנציגת סיעתו בוועדה, אורלי לוי־אבקסיס, תמכה בו.

נבחרתי שוב לכנסת ה-20, ומיד חידשתי את המאמצים לקדם את החוק. במהלך 2015 הסתיים המסע. הצלחנו להדוף את האינטרסנטים ולאשר את הרפורמה,  לה שותפים גם חברי-הכנסת חיים כץ, קארין אלהרר ואילן גילאון. אני יכול לציין בסיפוק שמדובר בחקיקה הגדולה והמשמעותית ביותר בהיקפה בכנסת האחרונה של חברי כנסת בודדים (לא חקיקה ממשלתית).

התרבותם של המתווכים למימוש זכויות והדיונים סביב הצעת החוק היוו גם תמריץ לביטוח הלאומי לשפר את השירות שהוא מעניק לאזרחים. בשנים האחרונות הוא פתח בחיפה ובבאר שבע מרכזים בשם "יד מכוונת", שאמורים לספק את אותה הכוונה וסיוע שמספקות החברות למימוש זכויות. בשנים הקרובות צפויים להיפתח מרכזים דומים גם בירושלים ובתל אביב וחיים כץ, שנבחר מאז לשר הרווחה מקדם צמצום משמעותי של הברוקרטיה במוסד לביטוח לאומי שיקל על מימוש הזכויות.

עד אז, החוק שיזמתי מבטיח שעיקר הקיצבה שמקבלים נכים, חולים ונפגעי עבודה יגיע לזכאים ולא לידי מתווכים. החוק חוסך עשרות אלפי שקלים בממוצע למי שפונה לסיוע.

 

לקריאה נוספת

http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001079883

https://www.youtube.com/watch?v=LI6ge1OWN-Y

http://www.ynet.co.il/articles/0,7340,L-4685043,00.html

http://www.calcalist.co.il/local/articles/0,7340,L-3665573,00.html

http://www.themarker.com/markerweek/1.2510239