המסך הואפל – טורו של יוסי שריד ז"ל

נדמה, שהמדינה נטרפת במלתעות של שתי משפחות: משפחת הפשע, ולהבדיל – משפחת ההון; הן הריבון. אדם רדוף נעצר לרגע ומחליט להשתגע. זה מה שקרה למיקי רוזנטל כשהחליט להפיק את סרטו "שיטת השקשוקה" על האחים עופר – סמי ויולי וצאצאיהם.

מה עובר על רוזנטל זה, מה מטריף עליו את דעתו. הרי הוא מסודר בחיים, הוא טאלנט והוא סלב, תוכניותיו משודרות בפריים-טיים; והאי הערוצים המסחריים הזהירו מראש שלסרט שלו אין שום סיכוי אצלם. קרנות המימון ברחו מפניו כמו ממצורע, גם בתי הקולנוע. אשתו וילדיו התחננו על נפשם, ומיקי המשוגע בשלו.

נותר הסינמטק, שבו אמור הסרט להיחשף מחרתיים, אם לא יגברו האיומים בינתיים. אני ראיתי אותו, ואני ממליץ עליו לכל מי שמעוניין לדעת מה הון עושה לשלטון ומה שלטו עושה להון. היילכו שני אלה יחדיו בלתי אם הרוויחו שניהם על חשבוננו? לפי אומדנו של התחקיר, קיבלה משפחת עופר מתנות מהמדינה בסך מיליארד דולר, לפחות. מעטים המיליארדרים בארץ שעשו את עושרם בזכות האצטון או הרינגטון שהמציאו; ממשלות לדורותיהן התפיחו את כיסיהם בנדיבות של שותפות.

משפחת עופר היא משל לתריסר משפחות שהמדינה זה הן. לא רק שיורדות לכיסינו, הן גם חוסמות את המצלמה לבל תתעד איך עשו זאת, איך כייסו אותנו. הן קנו אחיזה בטלוויזיה המסחרית, הן אוחזות בה גם כמפרסמות גדולות וגם כזכייניות גדולות, ואי אפשר להשתחרר מאחיזתן. ערוץ 2 וערוץ 10 בשליטתן, ובעלי מאה אינם מחבבים תחקירים בכלל ותחקירים עליהם בפרט; התחקיר הוא זן הולך ונעלם בתקשורת הישראלית. הם מעדיפים, בעלי המאה-דעה, את "הישרדות" ו"פוליגרף" ו"לרדת בגדול" ו"יפים וחנונים" – כל הזבל הזה, תנו לעם ויאכלו. לכל היותר, יעשו הערוצים שקשוקה מפוליטיקאי מזדמן, כי הפוליטיקאים היום בירידה ממגדלים, וקל לעלות עליהם – חזקים על חלשים, גיבורים על עלובי נפש; וכך מפגינים עיתונים את חירותם המקצועית, את חופש המצפון שלהם.

את הסרט של רוזנטל מצנזרים בדיעבד, לאחר שתם ובקושי נשלם, משפחה וחברים מממנים אותו. אפשר לתאר כמה סרטים מצונזרים מראש, עוד בטרם נולדו. עיתונאים ומנהליהם מיטיבים לרחרח את ציפיותיו של בעל הבית, וגם הם רוצים לחיות ולהתקדם בחיים. צנזורה עצמית, סמויה מעין, גרועה מצנזורה גלויה. משטרת מחשבות מתפקדת בלי שוטר אחד מזוהה בשטח.

כל המתנות שנתנו ממשלות לאדוניהן הוצגו בבתי משפט, והוכרזה כשרותן המסריחה. שופטים אישרו תוך עקימת אף על עצימת עין, לא כל פליל שבין הון לשלטון ניתן לעייל בקוף של חוק. רוזנטל ביקש להעביר את "שיטת השקשוקה" מבית המשפט למשפט הציבור, שהוא בעיניו ערכאת הרהור, גם בעינינו. אבל המסך הואפל, אזרחי ישראל ימשיכו ללכת בחושך, בגן עדן של עיוורים, ואולי בגיהנום.

 

טורו של עיתונאי,ה סופר והמשורר, חבר הכנסת ושר החינוך לשעבר יוסי שריד ז"ל בעיתון "הארץ".

הירשמו לעדכונים מהאתר