הביטוח הלאומי חייב לכם מיליארד שקלים

הביטוח הלאומי חייב לכם לפחות מיליארד שקלים. כן, קראתם נכון. מיליארד שקלים מגיעים לכם על פי דו״ח מבקר המדינה משנת 2015 שעסק באי מיצוי זכויות כספיות שלא הועברו כנדרש לזכאים מהביטוח הלאומי. ואני אומר לכם שהמבקר היה זהיר מאוד בהערכתו. לדעתי הסכום גדול פי כמה.

חלק ניכר מהכסף הזה קבור בקשיים הבירוקרטיים שמערימות הוועדות הרפואיות הקובעות את הנכות ואת הזכאות לקצבה – קשיים המרתיעים את המבקשים לממש את זכויותיהם.

אני מציע מהפיכה של ממש בתחום ושר הרווחה חיים כץ תומך בה. תנחשו מי מתנגד? נכון, הביטוח הלאומי מנסה לסכל את הרפורמה, שלפיה רוב הנכים לא יצטרכו עוד להתייצב בוועדות רפואיות כדי לקבל קצבת נכות. למה? אני חושש שהביטוח הלאומי מבקש לשמר את הכח בידיו ואת הקליקה שמתפרנסת נפלא מהוועדות הללו.

להלן ההצעה בתמצית:
11. הביטוח לאומי מקיים מאות אלפי ועדות רפואיות בשנה, מספר בלתי סביר ביחס לגודל האוכלוסייה של מדינת ישראל.

2. הכמות הזו הופכת כמעט בהכרח לבעיית שירות ובירוקרטיה מיותרת שעולה לנו מאות מיליונים כל שנה.

3. אני מציע שיטה הדומה לדרך הפעולה של מס ההכנסה האמריקני: מאמינים לכל דיווחי המס, אבל אם תופסים רמאי או מעלים ובעיקר את מי שסייע לו – הענישה היא חמורה ומרתיעה. מקל וגזר.

4. בבסיס המהלך המוצע עומד רעיון דומה. לבטל מספר רב של ועדות רפואיות, ולהסתמך בקביעת אחוזי הנכות על חוות דעתם המקצועיות של רופאים מומחים מתוך מאגר שיאושר על ידי הביטוח הלאומי על-פי תחומי ההתמחות רפואית. ברם, אם הרופא ייתפס בדיווח כוזב או מוטה – רשיונו ישלל והוא ישלח למאסר.

5. הועדות שיבוטלו והתחומים שיימסרו לרופאים מומחים חיצוניים הם רק כאלה שבהם לא מדובר בהערכות מורכבות, אלא אך ורק מחלות ונכויות מדידות: פגיעות אורטופדיות, קיצורי גפיים, מחלות לחץ דם, סכרת, השמנה, מחלות אנדוקריניות, מחלות עיניים מסוימות – גלאוקומה ועיוורון, חלק מהמחלות האונקלוגיות ועוד.

6. ברור שבמקרים רפואיים מורכבים, או תביעות המחייבות בדיקה נוספת של הזכאים ימשיכו להתקיים הוועדות – ברם מספרם של אלה יצומצם במידה ניכרת.

7. עובדי הביטוח הלאומי לא ייפגעו. אלה שייאלצו להיגרע ממערך הועדות יוסבו למערך החקירות, אותו יש להגדיל משמעותית כדי לייצר הרתעה.

פחות בירוקרטיים, פחות עלויות, יותר מיצוי זכויות!

לקריאה נוספת:

השר כץ תומך: רופא אישי ימליץ על אחוזי נכות ולא הביטוח הלאומי "הארץ"

הירשמו לעדכונים מהאתר