השחיתות משתכללת – "הפילבר" הבא ימנה בעצמו את שומרי הסף

השחיתות משתכללת כל הזמן. ה"שלמה פילבר" הבא לא רק ישרת את מי שמינה אותו, אלא ימנה בעצמו את שומרי הסף במשרד התקשורת. ואילו ב"עסקת הצוללות" הבאה, אף  פקיד לא יעז לצעוק "שוחד", מפני שהיועץ המשפטי של משרד הביטחון יהיה מינוי פוליטי של השר.

זו דרכה של איילת שקד ל"חזק", כלשונה, "את המשילות". מבחינת שרת המשפטים, שהשחיתות תחגוג.

לא פעם כשאנו פונים לרשות שלטונית היא מותירה אותנו עצבניים. מוכר לכם? החלטה שרירותית של העיירה, תשובה מקוממת של הביטוח הלאומי, מענה אטום של משרד הפנים? ואנחנו? אנחנו נותרים חסרי אונים. השלטון מחזיק בכח עצום. גורלנו תלוי בו בכל תחומי חיינו. מה שמגביל את הממשלה מלהשתמש לרעה בכוחה הוא החוק ושומרי הסף שמפרשים את החוק ושומרים עלינו מפני פעולות שלטוניות שרירותיות.

איפה איילת שקד בסיפור הזה? שרת המשפטים מקדמת שורה של שינויים שיהפכו את כוחה של הממשלה לכמעט בלי מוגבל ותותיר את האזרחים כמעט חסרי-אונים.

שקד מבקשת לשנות את הדרך שבה ימונו יועצים משפטים למשרדי הממשלה. לתפיסתה, היועצים הללו מסרבלים את קבלת ההחלטות ומקשים על השרים לממש את מדיניותם. במילים אחרות טוענת שקד – שומרי הסף, שהם בעצם מגני הציבור ואלה ששומרים על החוק – עצמאיים מדי.

כיום, המינוי נעשה באמצעות מכרז בנציבות המדינה ולכן היועצים חסרי פניות לחלוטין ואינם כפופים לדרג הפוליטי. שקד מבקשת לבצע שינוי משמעותי: תהליך הבחירה יופקד בידי וועדת איתור כשבראש הוועדה יעמוד מנכ"ל המשרד שהוא משרת אמון של השר.

תחשבו ששלמה פילבר היה יושב בראש ועדת האיתור למינוי היועץ המשפטי במשרד התקשורת? מחריד. פילבר, מקורבו של נתניהו, מונה על-ידו לתפקיד מנכ"ל משרד התקשורת, זאת לאחר שהמנכ״ל המקצועי שקדם לפילבר הפריע לחברו האחר של ראש הממשלה – שאול אלוביץ'. על-פי החשדות המיוחסים לו, פעל פילבר במסגרת תפקידו בדרכי מרמה לקידום אינטרסים של חברת 'בזק' של אלוביץ' וכך גרפה 'בזק' עשרות מיליונים על חשבוננו.

עוד הצעה מעוותת של שקד היא שגם המשנה למנכ"ל המשרד הממשלתי יבחר כמשרת אמון, ללא מכרז או ועדת איתור.  כלומר, לא מינוי מקצועי של משרת הציבור, אלא מינוי פוליטי שמשרת את השר. משילות לא תצא מהתהליך, אבל פתח לשחיתות כן, פגיעה בזכויותינו כאזרחים – ודאי.

מאותה סיבה תוקפים שקד וחבריה ב'בית היהודי' את בתי המשפט. בתי המשפט שומרים על זכויותינו על-פי החוק, ושקד מבקשת לצמצם את כוחם של השופטים כמגני הציבור. כל שאר ״נימוקיה״ בעניין זה הם מכבסת מילים. איך אני יודע?  כי שרת המשפטים מקדמת עוד חוקים, כמו צמצום זכות העמידה בבג"ץ וייקור מאסיבי של אגרות הגישה לבתי המשפט. המשמעות של כל הצעדים הללו ברורה. פחות התערבות של שופטים כנגד שרירות הלב של הממסד.

איילת שקד מקדמת פוליטיזציה של השירות הציבורי ואת החלשת הפקידות: במקום משרתי ציבור – משרתי השלטון. במקום יועצים משפטים – קונסיליריים של השרים.

כשאוספים יחד את כל הרעיונות של שרת המשפטים מקבלים תוצאה אחת: פחות דמוקרטיה, פחות זכויות אזרח, יותר כוח לשלטון. תבחרו.

 

הירשמו לעדכונים מהאתר

תגובה אחת בנושא “השחיתות משתכללת – "הפילבר" הבא ימנה בעצמו את שומרי הסף

סגור לתגובות.