ניצחנו בבג"צ, חוק מיסוי דירה שלישית בוטל אבל אני דווקא בעד החוק

ניצחנו בבג"צ, חוק מיסוי דירה שלישית בוטל אך אל תטעו בי, אני בעד חוק מיסוי ריבוי דירות.

"עגלת השוטים 2" נסעה בחודשים האחרונים ברחבי הציבוריות הישראלית וסיפרה שחוק מיסוי דירה שלישית הוא "חוק חברתי" וגם כלי מרכזי להורדת מחירי הדיור. אגב, "עגלת השוטים 1" הייתה מע"מ 0 של יאיר לפיד, וגם היא לשמחתי נתקעה.

המתנגדים לעתירה לבג"צ מסכימים שהליכי החקיקה בכנסת קורסים, אבל טוענים שהיו כבר זוועות גדולות בבית הנבחרים, ולכן המערכת כולה וגם אנחנו, שיזמנו את הפניה לבג"צ, צבועים, מפני שהתעלמנו בפעמים הקודמות מעיוותי החקיקה והזדעקנו כעת, "כשרוצים למסות את העשירים והמחוברים".

לא היה ולא נברא, לא עשירים ולא מחוברים.

ראשית, אני לא מבין את הלוגיקה של הטיעון. אם נעבירה לעולמות אחרים –  יש הרבה "גנבים" (חוקים שחוקקו בדרך שערורייתית), ולכן צריך לפטור את הגנב הבודד (חוק מיסוי דירה שלישית). ואכן, הרשלנות בחקיקה הייתה בגדר גניבה באישון לילה, בסופה – לאחר אישור החוק – ביקש האוצר לכסות על הכשלים ולבצע בו לא פחות מ23 (!) תיקונים משמעותיים. מחובתנו להיאבק בביזיון הזה.

שנית, הוגשו עד היום לא מעט עתירות שמושאן חקיקה דורסנית, ברם שופטי בג"צ מתערבים במשורה במה שקורה בכנסת – ובצדק. העתירות הקודמות הסתיימו בנזיפות של בית המשפט ובהוצאת "כרטיסים צהובים" למחוקקים. בשל הצטברות העבירות הקודמות, אומרים כעת השופטים, אין מנוס מהוצאת "כרטיס אדום".

יש הגיון מאחורי הליכי החקיקה שנקבעו, כפי שלא היינו מקבלים בשוויין נפש רופא הנכנס לחדר הניתוח מבלי שקרא והבין את התיק הרפואי של החולה, אסור להשלים עם מצב בו הכנסת מעבירה חוק מבלי לדון בפרטיו.

ועכשיו לעובדות, או יותר נכון להיעדרן: מיום שעלה רעיון מס ריבוי דירות אני כחבר ועדת הכספים מנסה לקבל מהאוצר נתונים מדויקים על "בעלי ההון והטייקונים" מרובי הדירות. כמה מתוכם משקיעים? כמה מהם ירשו דירות? מה ערכן ומהי החלוקה האיזורית של הנכסים? לא קיבלתי נתונים מפני שלאוצר אין מושג ולפילוח הזה משמעות גדולה. מכרעת.

אחרי בירורים בלתי-פורמליים עולה התמונה הבאה: 70% מ"בעלי ההון"  המחזיקים 2.2 דירות ויותר (להלן המשקיעים שיש להבריחם מן השוק) הם עמך ישראל שירשו עם אחיהם ואחיותיהם את הדירות הללו. גילם הממוצע הוא 56, ולכן גם לא יימכרו אף דירה, אלא יעבירו אותה לילדיהם.

מכאן עולה, שנותרו כ-20 אלף דירות של משקיעים "אמתיים", גם הם לא יימכרו את הנכסים בסביבת ריבית נמוכה ובהיעדר חלופות השקעה. רובם כבר השיתו את המס הפוטנציאלי על השוכרים, שהם הנפגעים העיקריים מהחוק הרע הזה.

מה נותר איפה מחוק הדגל החברתי ש"המחוברים" מגינים עליו בלהט? כמעט כלום. 2000 , אולי 3000 דירות שיימכרו ויתווספו לשוק. על זה כל המהומה.

שלא תטעו בי. אני בעד מס ריבוי דירות, אבל מס פרוגרסיבי והוגן שבו העשירים משלמים יותר. זה גם הסעיף העיקרי שביקשתי לשנות בחוק, אבל החקיקה הביריונית מנעה ממני. לא ייתכן שמי שערך 3 הדירות שברשותו בתל-אביב מסתכם ב50 מיליון שקלים ישלם מס כמו מי שערך 3 הנכסים שברשותו בחיפה שווה 3 מיליון שקלים. מס הדירות של כחלון הופך למס גולגולת. כמו שבימי קדם, כששילמו מסים לפי מספר הצאצאים, בלי קשר להון או להכנסה. הכי אנטי חברתי שאני יכול לחשוב עליו.

ככה לא מחוקקים, החוק שעקרונו נכון, גרם נזק בגלל הליך חקיקה פגום ואנטי דמוקרטי חריג בחומרתו. אני קורא לשר האוצר, אם הוא מעוניין להעביר את החוק, החזר את החוק לוועדת הכספים, נדון בפרטיו נקבל את התשובות, נבצע תיקונים ונצביע יחד בעדו.

רוזנטל במליאת הכנסת בהצבעה על חוק מיסוי דירה שלישית "הזדמנות אחרונה לפני התערבות בג"צ"

הירשמו לעדכונים מהאתר