המתקפה על בג"צ – ציונות או ציניות?

למה באמת יוצאים הפוליטקאים למתקפה על בג״צ?
 
מערכת המשפט הישראלית נמצאת תחת התקפה מאורגנת של הימין.
ציפי חוטובלי טענה אתמול ש״המדינה הדמוקרטית ניצחה את המדינה היהודית. הגיע הזמן להחזיר את הערכים היהודיים למערכת המשפט״.
 
שרת המשפטים, נו טוב, היא בכלל מובילה את מסע ההכפשות נגד בית המשפט העליון כאילו בשם ״הציונות״.
 
למה באמת הפוליטקאים תוקפים את בג״צ? מדוע חשוב שתישמר עצמאותו? הנה ההסבר: כל אחד מאיתנו נקלע למצב שבו רשות ציבורית מקבלת החלטה שרירותית בעניינו. למי נפנה כשאנחנו נותרים חסרי-אונים? למערכת החוק.
 
למדינה ולרשויותיה כוח עצום. השלטון מקבל החלטות שגוזרות את גורלנו: הוא מפעיל כוח ואלימות באמצעות המשטרה, גובה מסים כרצונו, שולט במערכת החינוך, מחליט האם ואיזה טיפול רפואי נקבל, מה יעלה בגורל הפנסיה שלנו – או בקיצור משפיע על החיים שלנו באופן דרמטי.
 
מה שמגביל את השלטון מלהשתמש לרעה בכוחו הוא החוק ושומרי הסף המפרשים אותו. ממבקר המדינה, דרך היועצים המשפטיים ועד השופטים. בעיקר שופטי בית המשפט העליון. בעזרת החוק הם ממתנים את עוצמת השלטון ומגבילים אותו. החוקים מנחים למשל שלא להפלות בין האזרחים או להפעיל נגדנו כוח בלתי סביר. החוק שומר עלינו מפני פעולות שרירותיות של השלטון.
 
זה בדיוק מה שמפריע לממשלת הימין שמבקשת להפוך את כוחה לכמעט בלי מוגבל ולהותיר את האזרחים כמעט חסרי-אונים. זה לא הציונות שמניעה את השרים, אלא הרצון לשלוט ללא מיצרים וליישם מדיניות ללא הגבלה.
 
זו הסיבה ששרי ממשלת נתניהו תוקפים כל הזמן את בתי המשפט. השופטים הם המגנים על זכויותינו. אל תקנו את התירוצים על ״משילות״ או ״ציונות״ או ״רצון העם״. בסך הכל שרי הימין רוצים פחות דמוקרטיה, פחות זכויות אזרח ויותר כוח לשלטון. אל תטעו זה לא בשם הציונות, זה בשם הציניות השלטונית – לפעמים זה מבלבל!

הירשמו לעדכונים מהאתר