שירות המדינה בשירות הפוליטיקאים

אזהרת טריגר – הטקסט הבא הוא עוד פרק מסריח מתוך הספר שעדיין לא כתבתי "לא סותמים את האף":

מצעד הבכירים בחדרי חקירות מטריד אתכם? יופי! בוודאי תשמחו לשמוע שביום שני הבא ייכנס מ"מ נציב שירות המדינה, אודי פראוור, את ועדת השירות במטרה לאשר את אחת מהמסקנות היותר מסוכנות של ועדת שקד-לוין: מינוי משנים למנכ"ל פוליטיים.

למה זה מסוכן? כי זה עוד תפקיד בכיר במשרד ממשלתי שיאויש על ידי מקורב פוליטי לשר. לאור כל המקורבים שעלו לכותרות בחודשים האחרונים, האם באמת צריך יותר מקורבים בשירות הציבורי? עוד מקורבים זה פתח נוסף לשחיתות ונראה שהיריעה מחוררת מספיק ואין צורך בחורים נוספים.

כ—ל זה ואנחנו עדיין בעידן פראוור, שעד עכשיו עמד איתן מול הניסיון למנות מקורבים בתפקידי פקידות בכירים ועמד בלחצים של שקד. אבל עידן פראוור תכף מסתיים ומתחיל עידן עפרה ברכה.

שאלתם מי זו? שאלה טובה, לא יודעים עליה יותר מדי, כלומר חוץ מזה שהיא מנהלת בכירה באגף הביקורות ברשויות המקומיות במשרד הפנים ושבתה מזכירה במשרד ראש הממשלה, האיש שאחראי על מינויה.

בואו נדבר על זה רגע, נציב שירות המדינה הוא שומר סף חיוני, מי שאמור להיות נאמן לציבור ובשירות הציבור.  מערך שירות המדינה הוא מנוע ביצועי אפקטיבי של הממשלה ועליו להיות תקין, איכותי, יעיל וטוב. זו הסיבה שהוא למעשה מהותי לכולנו.

לא השתכנעתם? אז תנו לי רגע:

75,000 איש עובדים בשירות המדינה, חלקם נושאים במשרות בכירות ביותר במדינה והם בעלי השפעה עצומה, מי שאחראי על הגוף האדיר הזה הוא נציב שירות המדינה. רק שלתפקיד הזה, שהוא מהחשובים במשק, אין התייחסות מפורטת בחוק, לא לגבי מעמדו החוקי, סמכויותיו ואופן המינוי. סמכויות שונות שלו מוגדרות בחוקים שונים ובתקנון שירות המדינה בצורה מפוזרת ובשום מקום אין הגדרה מדויקת על טיב המינוי ודרישותיו. אם המינוי אינו ראוי, ברור שזה יחלחל לתוך המערכת וישפיע על האזרחים כולם.

אחד האתגרים הראשונים הוא ההתמודדות עם ניסיון להגדיל את המינויים הפוליטיים בתפקידים פקידותיים בכירים והחלשת הפקידים הבכירים המקצועיים.

בשעה קריטית כזו, כשהתרבות השלטונית מוצאת את עצמה בקרב איתנים מול השחיתות שמאיימת עליה מבפנים, תפקיד ניצב שירות המדינה צריך להימסר לידיים מקצועיות ובעלות הכשרה וניסיון שאין לגביהם ספק. זה לא המצב וכדי להבין למה צריך להבין את מפת האינטרסים. כלומר האינטרסים הפוליטיים של ראש הממשלה ושותפיו, את האינטרסים של מדינת ישראל כבר מזמן לא סופרים.

מעלים את המאבק בשחיתות על מפת האינטרסים של ישראל.

הירשמו לעדכונים מהאתר