הסיפור השערורייתי על העובדים שקובעים בעצמם את שכרם

מתי בפעם האחרונה הגעתם לישיבת צוות בה אתם ועמיתכם לעבודה קיבלתם יחד החלטה על העלאת שכרכם? זה אולי נשמע דמיוני, אבל יש מקום כזה – הכנסת. אתמול הצביעה ועדת הכספים על העלאת שכר השרים ב-5000 ₪ לחודש.

למה? כי שכר חבר הכנסת הולך ועולה ושכר חברי הממשלה עולה באופן מתון יותר וכך נשחק שכר השרים. שרים אמורים להרוויח שכר מכובד ואני לא ציני. הם עובדים קשה, יש להם אחריות מיניסטריאלית והם צריכים להיות מתוגמלים על זה. אין ספק שהמדרג השלטוני צריך להתבטא גם בשכר והם בוודאי צריכים להרוויח יותר מחבר כנסת. לכן, המצב האבסורדי שקיים היום, בו ח"כ מרוויח יותר משר, לא תקין ודורש תיקון. זאת אומרת שהעניין אינו האם צריך לתקן, אלא איך יש לתקן והתשובה היא בטח לא כך.

ועדת הכספים אישרה את עדכון שכר השרים והשוואת שכרם לשכר יו"ר האופוזיציה העומד על 44,223 ₪. משמעות הדבר היא העלאה של למעלה מ-5,000 ₪ בשכרם של השרים. אך למרות שההעלאה ראויה באופן עקרוני, כל ההליך הזה הוא שערורייתי ומרגיז ואני אסביר.

בעוד שהנושא עצמו חשוב, לא כך צריך לדון בו ולא כך דברים צריכים להיעשות – לא טכנית ולא מהותית.

עוד 5000 שקלים לשכר השרים על חשבוננו

למה טכנית? כי קודם כל לא ראוי שנבחרי ציבור  מקבלים החלטות בעניינם שלהם, זה ניגוד עניינים מובהק ש"איכשהו" כל הזמן חוזר על עצמו, למשל ב: שכר חברי הכנסת, חוק הפריימריז ועכשיו עם שכר השרים. במקרה הזה, חבר כנסת הוא בעל עניין וברור שלא ראוי שיחליט בעניינו, אין ביטוי מובהק יותר לניגוד עניינים וזה גרוע מאוד. מי שמע על מקום עבודה בו העובדים מחליטים על שכרם?

אז מי צריך לדון בזה? התשובה ברורה – וועדה ציבורית מקצועית. יותר מזה, יש ועדה כזו, בדיוק בגלל שכולם מסכימים שכך הדברים צריכים להתנהל, אלא שכל סמכויות הוועדה ניטלו כך ששום דבר לא יצא מזה. מה יוצא מזה? שחברי הכנסת מחליטים על שכרם!

לא רק שמבקשים מחברי הכנסת לדון בעניינם, למרות שהם בניגוד עניינים, גם לא מספרים לנו את כל האמת. אין מדובר בהצמדה להצמדת המדד האחרונה, הצמדה כזו הייתה מסתכמת בהעלאה של כ-1,300 ₪ בלבד ולא הייתה פותרת את הפער, אלא בהצמדה ל-2 המדדים האחרונים, כלומר מהיום בו שכר הח"כים החל לצמוח, כך שבפועל מדובר בהעלאה של יותר מ-5,000 ₪. מתוך רצון לתקן מצב עקום, ההחלטה הזו רק הפכה את הדברים לעקומים יותר.

וזה מרגיז עוד יותר כשמבינים את עומק האבסורד. במקום להעלות את שכר השרים רק משום שח"כים מרוויחים יותר, ראוי היה לעצור את העדכון השנתי של חברי הכנסת. ואם כבר מצמידים, אז להצמיד את השכר לשכר החציוני במשק, המדד שמבטא נאמנה את שכר העובדים במשק. דיון כזה, שמשמעותו הורדת שכר הח"כים, היה במקרה הזה נכון, תקין ומוסרי יותר לכל הדעות, ולכן זהו עניין מהותי.

הרי הבעיה פשוטה  – המצב נוצר משום שיש הבדל בין שיטת ההצמדה של שכר השרים מול שכר הח"כים. שכר השרים מוצמד למדד המחירים והסיבה פשוטה – כאשר אושרה העלאת השכר האחרונה של השרים מדד המחירים לצרכן מסק. לעומתו שכר ח"כ הוצמד לשכר הממוצע במשק, שהתחזק משמעותית בשנים האחרונות. כך נוצר מצב בו השכר של השרים הלך ונשחק עד למצב היום בו שכר ח"כ גבוה יותר משכר שר. והפתרון פשוט – מינוי ועדה ציבורית, מקצועית שתבחן את נושא השכר של ח"כים, שרים ונושאי משרות אחרים, תקבע מהו המדד הראוי להצמדה שיהיה תקף לכולם ותקבע נורמות ברורות ומפוקחות.

זה נראה לכם הגיוני שרוב הציבור חי מתוספת יוקר שלא משולמת להם אבל שרים וח"כים, פשוט כי הם יכולים, יעלו לעצמם את השכר?

אתם מוזמנים להקשיב לראיון שלי בנושא בתוכנית "עושים צהריים" עם יעל דן בגל"צ

הירשמו לעדכונים מהאתר