העלאת קצבאות הנכים – ניצחון מהול בעצב

אתמול היה יום מורכב, יום של ניצחון משמעותי מהול באכזבה. ההצלחה הגדולה שלנו אתמול, באישור חוק העלאת קצבאות הנכים, היא בהחלט הישג ואני אסביר – זו ההקצבה התקציבית הגדולה ביותר שאינה לתקציב הביטחון, זו תוספת משמעותית וחשובה שהיתה צריכה להינתן מזמן, בזכות ולא בחסד. אתמול חגגנו את ההישג הזה, היום הגיע הזמן גם לבקש סליחה.

סליחה על הבטחות שלא קויימו, על הליך לא ראוי ועל תוספת בלתי מספקת למחייה בכבוד. כן, הצבעתי בעד החוק וכן, הייתי שותף למשא ומתן הסבוך מאחורי הקלעים עד להסכמות שהושגו וכן למרות הכל גם היום הייתי מצביע בעדו. חטפתי המון ביקורת בימים האחרונים מחבריי הנכים על שיתוף הפעולה שלי לאישור החוק הזה שאין כל ספק שאינו מספק. הביקורת קשה וצודקת. את הביקורת הזו אנחנו צריכים לקחת אתנו הלאה כי לא תם ולא נשלם ויש עוד עבודה רבה לפנינו. אתמול מה שהיה על הפרק הוא האפשרות לשפר מהותית את איכות החיים של אנשים רבים כאן ועכשיו או להמשיך להיאבק בלי לדעת מתי המאבק ישא פרי.

מאבק הנכים 2018

ההחלטה להצביע אתמול בעד החוק באה מתוך בחירה מודעת להמנע למעשות פוליטיקה על הגב של הנכים. או במשפט אחד – להצביע בעד מה שאפשר כרגע ולקום מחר בבוקר ולהמשיך להיאבק על מה שצריך. היום הוא כבר המחר. היום אנחנו ממשיכים להאבק, הסיפור לא נגמר, אבל הוא משתפר.

חשוב שתדעו, ידידיי – הלוחם אילן גלאון, קארין אלהרר, אלי אלאלוף, דוד ביטן, וגם אנוכי נלחמנו בשיניים ימים ארוכים על כל שקל לקצבת הנכות מול משרד האוצר. המחשבה שיגיע איזה מאעכר ויגזור קופון של 80-100 ש"ח בחודש מהתוספת הנמוכה גם כך הדירה שינה מעיניי.

תיקון שהכנסתי לחוק, ואושר למרות לחצים אדירים מצד לשכת עורכי הדין ועושי דברם, קובע דבר חשוב  – מי שחתם עם עורך דין או חברה למימוש זכויות ("לבנת פורן", "זכותי" ושאר גזלנים) על הסכם ייצוג בפני ביטוח לאומי, לא ייאלץ להוסיף ולו שקל אחד לשכר הטרחה בעקבות העלאת הקצבה – כל התוספת תגיע לנכה. מי שיפנה למתווך בעתיד, ישלם שכר טרחה מופחת בכ-50% על אותה תוספת לקצבה שאושרה אתמול בכנסת.

כן, עוד ארוכה הדרך, אבל את הצעד הראשון עשינו אתמול והוא צעד בדרך הנכונה