תם מושב החורף

מושב החורף האחרון היה מושב לא פשוט עם הרבה דרמות, מאבקים, משברים וקשיים ולא פלא שהסתיים ביומיים מרתוניים, בהם לא היה ברור מה יהיה בגורל הכנסת והתקציב. זמן טוב לסכם ולמלא מצברים לקראת מושב הקיץ

זה היה מושב אינטנסיבי, מאבק רדף מאבק והגענו לסופו כמעט בלי אוויר לנשימה. למרות הקושי לקדם שינוי מספסלי האופוזיציה, אני מרגיש שבמושב הזה יש מספר הישגים עליהם אני גאה במיוחד.

אחד הנושאים הקרובים ביותר ללבי הוא המאבק על קצבאות הנכים. אחרי חודשים של עבודה ומאבקים ואחרי שנראה היה שהמדינה ממסמסת כל הסכם עם הנכים, הצלחנו, חברי הכנסת אילן גלאון, קארין אלהרר, אלי אלאלוף, דוד ביטן ואנוכי, אחרי משא ומתן סבוך, להעביר את העלאת קצבאות הנכות. ההחלטה לתמוך בהעלאת הקצבאות למרות שלא השגנו את כל היעדים לא היתה פשוטה, אך היא נעשתה מתוך מטרה להיטיב עכשיו עד כמה שאפשר ולהמשיך להילחם על השאר. לכן, זהו בכל זאת הישג חשוב, אפילו ניצחון, גם אם מהול בעצב. אני שמח במיוחד שהצלחנו להוסיף תיקון חשוב לנושא צמצום שכר הטרחה, ולהקטין את הקופון של עורכי הדין והמעכערים השונים, למרות ניסיונותיה של שרת המשפטים לטרפד את התיקון. עם זאת, כמו שאמרתי, אנחנו עוד רחוקים מהשגת היעדים לשוויון ויש עוד הרבה נושאים שיש לקדם בתחום זה ובהחלט כבר סימנתי לי יעדים בנושא גם למושב הבא.

עם פתיחת המושב, שמתי לי יעד חדש ומאתגר – ריסון "הטייקונים החדשים". בעשור האחרון משתלטים על השוק העולמי תאגידים עוצמתיים שטרם ידענו כמותם. גוגל, פייסבוק, אמזון וחבריהם מביאים אתם שיפור מהותי באיכות החיים אבל גם משנים את כללי המשחק והופכים למונופולים חדשים ודורסניים בתחומם. ישראל, קטר ההייטק, לא ממש מוכנה לאתגרים האלה. למרות שזה נראה חסר סיכוי, אתם וודאי זוכרים שגם בראשית המאבק בטייקונים המקומיים, שהתחלתי לפני יותר מעשור, זה נראה חסר סיכוי, ועובדתית יצרנו שינוי מהותי.  לכן, אני פועל בשלושה תחומים:

  1. מיסים – לא עוד התחמקות מתשלום מיסים בישראל, הנושא מקודם כעת יחד עם קואליציה ובתמיכתה.
  2. פרטיות – בעידן בו הידע שאנחנו מוסרים ללא תשלום נאסף, מעובד ונעשה בו שימוש למטרות מסחריות, על מדינת ישראל לשמור על הפרטיות של אזרחיה. במושב זה הגשתי הצעת חוק פרטית, תיקון לחוק הפרטיות בנושא קטינים, הזכאים בעיניי להגנה מיוחדת. הצעת חוק נוספת שנמצאת בשלבי הגשה נועדה לתקן את חוק הגנת הצרכן ולקבוע תנאים לטופס אישור תנאי שימוש.
  3. רגולציה – מול מונופולים דורסנים יש צורך בהגבלה ורגולציה של הממשלה כדי למנוע שימוש מונופוליסטי בפלטפורמות שלהם נגד חברות מתחרות.
Large Man Looking At Co-Worker With A Magnifying Glass — Image by © Images.com/Corbis

עוד רפורמה חשובה, שאני מוביל מזה זמן רב, בנושא הפרסום הסמוי, התוכן השיווקי שמציף את התקשורת כולה ומחריב את אמון הציבור בעיתונות, גם נושאת פרי. תיקון שהכנסתי לחוק של הקואליציה להסדרת הרגולציה לערוץ 20 יביא לשינוי מהותי – סוף לתוכן השיווקי ומעתה לפי חוק ייאסר פרסום סמוי בערוצים המסחריים, תוכן שיווקי ברור יחויב בסימון וייאסר שימוש בתוכן שיווקי בתחומים של אקטואליה, חדשות, דוקו וילדים.

לאורך כל פעילות המושב נאלצנו לפעול כאופוזיציה מול מבול של חוקים רעים, חלקם פרסונליים, שמטרתם רמיסת שלטון החוק. זה התחיל עם החוק הצרפתי, חוק שערורייתי שנועד לחלץ את ראש הממשלה מחקירותיו, שהצלחנו לקבור ולשמור על שלטון החוק. לא הרבה אחרי הגיע מבית היוצר של אמסלם גם חוק ההמלצות. המאבק נגד חוק ההמלצות הפך לפיליבסטר עם 309 הסתייגויות, שאמנם בסיומו לא ניצחנו, אבל הצלחנו לעקר את מהותו המקורית והפרסונלית והמרצנו את פעילות האופוזיציה. המהלך ההזוי הבא היה העלאת שכר השרים. העלאת שכר השרים הוצדקה בשחיקת שכרם מול שכר חברי הכנסת, גם אני מסכים ששכר שרים צריך להיות גבבוה יותר משכר ח"כ, אך התשובה אינה בהעלאת שכר השרים אלא בביטול ההצמדה המיטיבה של חברי הכנסת. יתרה, בעיניי קביעת שכרי נבחרי הציבור נעשית באופן לא ראוי ויש למנות וועדה ציבורית ששכר נבחרי הציבור היה בסמכויות שלה. במצעד החוקים הלא ראויים הגיע תורו של חוק הפריימריז, שכמובן שגם אליו התנגדתי בכל תוקף ואף התחייבתי לא להשתמש בכספים שהוקצו לי למימון הפריימריז בעתיד.

עוד נושא יקר ללבי הוא ים המלח. במושב הזה מוניתי ע"י ועדת הכספים ליו"ר צוות פיקוח ומעקב לבחינת מכרז ים המלח. זהו צוות מיוחד שכולל נציגים מכל סיעות הכנסת ואני רואה בעשייתו חשיבות עליונה כדי להציל את ים המלח ולשמור על האינטרס הציבורי. תפקיד הצוות מוגדר כפיקוח על פעולות הממשלה לפני תקופת תום הזיכיון של כי"ל (עידן עופר) על משאבי ים המלח. הצוות מוודא שהפעם לא תהיה עוד "שקשוקה" ושהמכרז הבא לא רק שיהיה הוגן ולא תפור מראש, אלא גם שיתחשב בים המלח ובתהליך הבראתו. עוד בסמכויות הצוות לבדוק חלופות לשמירת הסביבה, לטיפול בבעיית הבולענים ולמניעת התייבשות הים.

בין לבין המאבקים בשחיתות, גם מצאתי לנכון להתנגד לגירוש המיותר שמדינת ישראל בחרה לבצע, שנראה לי לא נכון מוסרית.

גם מקומה של איכות הסביבה לא נפקד מהעשייה שלי במושב זה וחבר הכנסת גפני ואני החלטנו להירתם לעשות מעשה ולקדם הצעת חוק להחלפת צי הרכבים הממשלתי במכוניות היברידיות על מנת לצמצמם את טביעת הפחמן.

מושב הכנסת הזה גם הביא פירות עשיה ומאבק של שנים קודמות וכך חברת החשמל החזירה לציבור רצועת חוף באילת שהוחזקה על ידה במשך שנים, מה שממשיך את הצלחת המאבק שהובלתי בשנה שעברה, אז הוחזרה רצועת החוף שהוחזקה ע"י קצא"א.

וכמובן, לאורך כל התקופה נשזר גם המאבק הבלתי פוסק מול השחיתות ההולכת וגואה והצטברות הפרשות בהן מעורב ראש הממשלה. לכן, הכין הצוות שלי את לקסיקון השחיתות המלא, בעיקר כי גילינו שאין מקור מידע אחד ושלם ויכול להסביר את כל המושגים החדשים שהפכו לחלק בלתי נפרד מהשפה של כולנו.

כמו בכל שנה, כבר מאמצע פברואר התחלנו בדיונים על תקציב המדינה בוועדת הכספים, שם ניסינו בכל כוחנו לשמור על האינטרס הציבורי והעבודה היתה רבה. כמה רבה? די להביט בערימת ההסתייגויות של האופוזיציה לקראת האישור התקציב.

ערימת ההסתייגויות לתקציב (צילום עמיחי אתאלי)

אבל לא נשכח גם את המאבקים הקטנים יותר, אך לא פחות חשובים כמו התמיכה במאבקם הצודק של עובדי הכנסת להטבת תנאי עבודתם. גם את הניסיונות שלא צלחו יש להזכיר, כמו יוזמת החוק של ח"כ תמר זנדברג ושלי שהציעה לאסור על רשתות הקולנוע לגבות עמלה מיותרת ברכישת כרטיסים באינטרנט. חשפתי את המהלך הבזוי של שרת התרבות מירי רגב שטרפדה את החוק לאחר שכבר עבר בוועדת הכלכלה עבור חבריה בעלי ההון.

אני מניח שכולכם נותרתם מוטרדים מאופן סיום המושב, חוק הגיוס, המשבר בקואליציה, ההצגה של ראש הממשלה שבעצם רצה בחירות, ההצבעות על פיזור הכנסת ואחריהן ההצבעה הארוכה על התקציב, בה הועלו כל ההסתייגויות של האופוזיציה ואף ניצלתי את הבמה כדי לומר את דעתי על תפקוד ראש הממשלה. לבסוף, רגע לפני תום המושב, אושר תקציב 2019 והפרגון משר האוצר, היה בהחלט משמח.

 

בתוך כל זה, לאורך כל המושב, דיברתי ופעלתי ככל אשר ביכולתי נגד התנהלות ראש הממשלה השקוע בחקירות עד צוואר. ראש ממשלה שלא רק נחשד בקבלת שוחד, במרמה ובהפרת אמונים, אלא אף הודה בחשדות המיוחסים לו. ראש ממשלה שבמקום להרכין את ראשו בפני שלטון החוק ולפעול להגנתו ככל אזרח החשוד בפלילים, בחר להתנגח ולפגוע ביודעין במוסדות דמוקרטיים חיוניים, החל מהמשטרה, דרך בתי המשפט, המשך באופוזיציה וכלה בתקשורת, אשר בעצמאותה הוא מנסה לפגוע כבר שנים הן כראש ממשלה והן כשר התקשורת.

כמאמר קאטו הזקן שנהג לסיים את נאומיו במילים: "מלבד זאת אני סבור שיש להרוס את קרתגו", אומר: מלבד זאת, אני סבור שיש להחליף את נתניהו.

אמשיך בהתנגדות פעילה לשלטון המושחת הזה ובפעילות למען האינטרס הציבורי גם במושב הבא

תגובה אחת בנושא “תם מושב החורף

סגור לתגובות.